Jubileusz 90-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzydlnej

Jubileusz 90-lecia świętowała Ochotnicza Straż Pożarna w Skrzydlnej. Z tej okazji w niedzielę, 2 czerwca, odbyły się uroczyste obchody, podczas których wyróżniono zasłużonych strażaków.

W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych. Oprócz druhów z OSP w Skrzydlnej obecne były poczty sztandarowe OSP z Dobrej, Jurkowa, Szczyrzyca, Pogorzan, Janowic, Kasiny Wielkiej oraz Wierzbanowej, które wraz z Orkiestrą Dętą przemaszerowały do kościoła parafialnego w Skrzydlnej na uroczystą Mszę św. celebrowaną o godz. 14:00 przez proboszcza parafii w Skrzydlnej – ks. dr Marka Krupę.

Dalsza część jubileuszu odbyła się na placu przed remizą OSP w Skrzydlnej. Po powitaniu gości Prezes OSP Skrzydlna - druh Jan Smaga przedstawił krótką historię powstania jednostki. Kolejno przystąpiono do wręczenia odznaczeń i medali zasłużonym strażakom. Następnym punktem uroczystości było złożenie ślubowania przez grupę 35 dzieci należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Opiekunami MDP są druhowie: Bohdan Drab, Mateusz Kubisz, Mirosław Kuczaj oraz Kamil Sadkiewicz. Nad całą działalnością jednostki i MDP czuwa naczelnik OSP Skrzydlna - Artur Drab.

Następnym punktem w programie było poświęcenie i oficjalne przekazanie OSP w Skrzydlnej lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Samochodem tym jest Toyota Hilux, która została zakupiona w ubiegłym roku dzięki środkom własnym OSP Skrzydlna oraz wsparciu finansowemu Gminy Dobra, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Sprawiedliwości. Samochód służy strażakom w akcjach pożarniczo-ratunkowych i prewencyjnych.

Poświęcono także rozbudowaną remizę, gdzie obecnie mieści się Klub Senior+, biblioteka publiczna i sala pamięci, w której zdeponowano eksponaty należące do Stowarzyszenia Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej.

Po okolicznościowych przemówieniach zakończyła się oficjalna część jubileuszu, a na uczestników czekał poczęstunek i zabawa taneczna.

Pliki

Historia OSP Skrzydlna.docx 15.11 KB