Przejdź do stopki

Porąbka

Treść

Położenie
Średnie położenie nad poziom morza wynosi 562,5 m. Rzeźba terenu ma charakter górzysty. Charakteryzuje się szerokimi garbami oraz łagodnymi stokami pociętymi wąskimi dolinami. Porąbka jest malowniczą wsią położoną u stóp góry Śnieżnicy. W czasie podróży można oglądać wspaniały krajobraz Beskidu Wyspowego.

Porabka.jpg (55.09 Kb)

Historia
W czasie II Wojny Światowej w dniach 1, 20, i 24 sierpnia 1944 r. Porąbka doznała pacyfikacji hitlerowskiej. Zamordowano wówczas bezbronnych ludzi w tym dzieci i kobiety - spłonęło całe osiedle.

Miejsca pamięci narodowej

  • Pomnik poświęcony ofiarom II Wojny Światowej, spalonych żywcem i pomordowanych przez hitlerowców 14 osób cywilnych i 1 żołnierza

Placówki handlowe i usługowe

  • sklep spożywczo - przemysłowy

Atrakcje turystyczne
Możliwość spędzania aktywnego wypoczynku, spacerowania polnymi drogami i oglądania panoramy. Przez Porąbkę przebiega linia kolejowa Nowy Sącz - Chabówka, najwyżej położona linia kolejowa w Polsce. Obecnie na trasie Chabówka - Dobra - Chabówka kursuje pociąg "Retro".