Porąbka

Położenie
Średnie położenie nad poziom morza wynosi 562,5 m. Rzeźba terenu ma charakter górzysty. Charakteryzuje się szerokimi garbami oraz łagodnymi stokami pociętymi wąskimi dolinami. Porąbka jest malowniczą wsią położoną u stóp góry Śnieżnicy. W czasie podróży można oglądać wspaniały krajobraz Beskidu Wyspowego.

Porabka.jpg (55.09 Kb)

Historia
W czasie II Wojny Światowej w dniach 1, 20, i 24 sierpnia 1944 r. Porąbka doznała pacyfikacji hitlerowskiej. Zamordowano wówczas bezbronnych ludzi w tym dzieci i kobiety - spłonęło całe osiedle.

Miejsca pamięci narodowej

  • Pomnik poświęcony ofiarom II Wojny Światowej, spalonych żywcem i pomordowanych przez hitlerowców 14 osób cywilnych i 1 żołnierza

Placówki handlowe i usługowe

  • sklep spożywczo - przemysłowy

Atrakcje turystyczne
Możliwość spędzania aktywnego wypoczynku, spacerowania polnymi drogami i oglądania panoramy. Przez Porąbkę przebiega linia kolejowa Nowy Sącz - Chabówka, najwyżej położona linia kolejowa w Polsce. Obecnie na trasie Chabówka - Dobra - Chabówka kursuje pociąg "Retro".