Przejdź do stopki

Przenosza

Treść

Położenie
Wzniesienie waha się od 400 do 445 m - średnio wynosi 422,5 m nad poziom morza. Cały obszar wsi leży w górnym odcinku rzeki Stradomki i jej licznych dopływów - potoków górskich. Południowy stok Ciecienia (829 m) - góry Beskidu Wyspowego należącej do gmin: Wiśniowa i Jodłownik, okala od północy wsie Przenosza i Skrzydlna. Rzeźba terenu na Przenoszy ma charakter górzysty (góry niskie). Charakteryzuje się szerokimi garbami oraz łagodnymi stokami. W dolinie rzeki Stradomki rzeźba ma charakter równiny płaskiej.

 

Placówki handlowe i usługowe

  • sklep spożywczo - przemysłowy

Atrakcje turystyczne
W zimie możliwość dojazdu do wyciągu narciarskiego na Śnieżnicy (1007 m) w Kasinie Wielkiej (około 5 km). Dogodne zbocza na zjazdy dla dzieci: sanki, treningi narciarstwa biegowego, spacery w lecie i w zimie. Polecamy wycieczki piesze i rowerowe na południe tj. szczyty Śnieżnicy (1006 m n. p. m.), Ćwilin (1072 m), Mogielicy (1172 m), Ciecienia (829 m n. p. m.) lub na północ tj. wycieczkę do Szczyrzyca, Muzeum OO Cystersów, Diabli Kamień (ok. 390 m) i Grodzisko (540 m), wypady do siedziby administracyjnej Gminy Dobra - wsi Dobra - 10 km, siedziby Powiatu - Limanowej - ok. 20 km. Ponadto można zobaczyć rezerwat przyrody 140-letni las bukowy na Śnieżnicy.