Przejdź do stopki

Stróża

Treść


Położenie
Wzniesienie waha się od 416,6 do 617,6 m n. p. m. - średnio wynosi 517,1 m. Rzeźba terenu ma charakter górzysty. Charakteryzuje się szerokimi garbami tworzącymi powierzchnie zrównania oraz łagodnymi stokami. Cały obszar wsi leży nad potokiem Stróża stanowiącym dopływ Stradomki - rzeki III rzędu. Stróża jest oazą ciszy i spokoju.

Strozana_strone.jpg (94.21 Kb)

Historia
Dokładnie nie wiadomo, kiedy wieś Stróża została założona. Z powodu braku dokumentów, początków istnienia należy szukać w XII wieku, albo i wcześniej. Odkrycia archeologiczne dowodzą, że okolice Szczyrzyca były zamieszkiwane na długo przed Chrystusem. Dowodem jest znalezienie siekierki kamiennej podczas prowadzonych wykopalisk w pobliżu szczyrzyckigo "Diablego kamienia". Wiadomo, że Stróża była wsią prywatną tak jak Skrzydlna. Były to gniazda rycerskie, których głównym zadaniem było pilnowanie bezpieczeństwa na szlaku handlowym. Te niewielkie centra osadnicze stanowiły element struktury obronnej południowych krańców Małopolski. Przechodził tędy ważny szlak handlowy, który wiódł z Krakowa na Węgry. Jednym z pierwszych właścicieli Stróży był Rafał Świeczka herbu "Półkozic" (1440). Wieś wiele razy zmieniała właścicieli i granice. Ludwik Lazar, ostatni właściciel wsi, w 1920 r. rozparcelował posiadłość między tutejszych gospodarzy na ogólnych warunkach, sprzedał gromadę, pałac dworski i ogród z przeznaczeniem na szkołę. W dworze tym, latem 1913 r., mieściła się "Pierwsza Oficerska Szkoła Związku Strzeleckiego", którego kierownikiem był Józef Piłsudski, późniejszy Marszałek Polski. W dwudziestą rocznicę pobytu w Stróży Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1933 r. została wmurowana w ścianę pałacu pamiątkowa tablica.

Warto zobaczyć

  • Budynek Szkoły Podstawowej w Stróży
  • Krzyż we wsi Stróża "Zakopiec Kamienica" ku czci zastrzelonych partyzantów warszawskich na Zakopcu w październiku 1943 r.

Miejsca pamięci narodowej

  • Krzyż we wsi Stróża "Zakopiec Kamienica" ku czci zastrzelonych partyzantów warszawskich na Zakopcu w październiku 1943 r.

Placówki oświatowe

  • Szkoła Podstawowa

Placówki handlowe i usługowe

  • sklepy spożywczo - przemysłowe

Atrakcje turystyczne
Z otaczających wzniesień rozległa panorama. Patrząc na północ: na Ciecień, Grodzisko, a nawet Chorągwicę i Kraków. Patrząc na południe: widoki na Dobrą, Porabkę i góry Łopień, Mogielicę oraz Ćwilin.