Przejdź do stopki

Chyszówki

Treść

Położenie
Chyszówki są malowniczo położoną wsią u podnóża gór: Mogielicy i Łopienia. Średnie wzniesienie nad poziom morza wynosi tutaj 785 m. Rzeźba terenu Chyszówek ma charakter górzysty. Zaokrąglone grzbiety górskie opadają wypukło-wklęsłymi stokami o średnim i silnym stopniu nachylenia w kierunku wąskiej doliny rozciągającej się ze wschodu na zachód.

Historia
Osadnictwo - wołoskie- XVI w.
Nazwa Chyszówki ma znaczenie kulturowe i pochodzi od słowa "chyża, chysza", oznaczającego dom - zagrodę osadników wołoskich, wypasających polany na Ćwilinie i Mogielicy.
23 listopada 1914 r. odbyły się na przełęczy między Łopieniem a Mogielicą potyczki oddziału Legionów pod dowództwem Edwarda Rydza Śmigłego a zwiadowczym szwadronem kawalerii rosyjskiej.

Warto zobaczyć

  • Drewniany krzyż z 1928 r. ustawiony dla upamiętnienia walk legionowych,
  • Kapliczka z 1876 r.

Dodatkowe ciekawostki
We wsi Chyszówki znajduje się stadnina koni, prowadzona przez Panią Magdalenę Głąb. Obecnie w stadninie znajduje się 11 koni.

Miejsca pamięci narodowej

  • Pomnik upamiętniający walkę legionistów w 1914 r. pod wodzą Marszałka Rydza Śmigłego.
  • Tablica - obelisk, poświęcony żołnierzom AK z 1998 r.
    Co roku przy Pomniku na Przełęczy Rydza Śmigłego odbywają się liczne uroczystości patriotyczno - religijne.

Placówki Oświatowe

  • Szkoła Podstawowa

Placówki handlowe i usługowe

  • dwa sklepy spożywczo - przemysłowe

Atrakcje turystyczne
Wieś jest doskonałym miejscem wypadowym na centralną część Beskidu Wyspowego, na Mogielicę, Łopień i do Słopnic. Przy szlaku zielonym na Mogielicę, znajdują się dwa zarastające jeziorka: Zielone Bajorzysko i Żółte Bajorzysko.