Przejdź do stopki

Skrzydlna

Treść

Położenie
Duża wieś o charakterze miasteczka, położona na średniej wysokości ok. 522 m n. p. m., na północnym stoku Śnieżnicy, u źródeł rzeki Stradomki. Rzeźba terenu ma charakter górzysty. Charakteryzuje się szerokimi garbami i łagodnymi stokami tworząc powierzchnie zrównania pocięte wąskimi dolinami. We wschodniej części wsi, w dolinie rzeki Stradomki, rzeźba ma charakter równiny płaskiej.

Centrum_Skrzydlnej.jpg (102.45 Kb)

Historia
Przeszłość osady sięga XIII wieku. Do XVI wieku okolicą gospodarzył możny ród Ratołdów, później Pieniążków. Długosz nazywał wieś Crzidlna lub Krzidlna. W nowszych czasach Skrzydlna była własnością Antoniego Szujskiego - historyka. W latach 1850-1862 Skrzydlna była siedzibą powiatu. W odwet za akcje przeciwko okupacji niemieckiej, mieszkańcy Skrzydlnej mieszkający pod Śnieżnicą, ulegli tragicznej pacyfikacji w 1944 roku. Do roku 1972 Skrzydlna była siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej i obejmowała administracją wsie Skrzydlna, Wola Skrzydlańska, Przenosza i Stróża.

Warto zobaczyć

 • Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa: prezbiterium i zakrystia - murowane z XVI wieku przez Prokopa Pieniążka, którego renesansowy nagrobek z piaskowca znajduje się z boku głównego ołtarza. Wieża i przylegająca do kościoła kaplica drewniana. Przy murze kościelnym piękne okazy starych dębów - pomników przyrody.

Zabytkowy_kosciol_w_Skrzydlnej.jpg (46.65 Kb)      Zabytkowy_kosciol_w_Skrzydlnej__wieza.jpg (51.50 Kb)     Zabytkowy_kosciol_w_Skrzydlnej__dach.jpg (38.94 Kb)

 • W części wsi, zwanej Ługowina, piętrowy murowany dwór z XVII/XVIII wieku - w rękach prywatnych. Już za czasów Ratołdów istniał tu dwór z murowaną wieżą obronną wzniesioną w 1473 roku.
 • Kapliczka "Chrystus przy słupie" z XVIII w.

Miejsca pamięci narodowej

 • Cmentarz parafialny: kwatery zastrzelonych w 1939 roku i później w czasie II wojny światowej ofiar pacyfikacji pod Śnieżnicą; zmarłych wysiedleńców Warszawiaków, Poznaniaków

Placówki oświatowe

 • Zespół Placówek Oświatowych, Szkoła Podstawowa, Publiczne Gimnazjum
 • Przedszkole

Ważniejsze placówki

 • Urząd Pocztowy
 • Samodzielny Niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej
 • Filia Banku Spółdzielczego w Limanowej, Oddział w Dobrej
 • Apteka
 • Remiza OSP

Placówki handlowe i usługowe

 • sklepy spożywcze
 • sklepy z art. przemysłowymi
 • restauracja

Atrakcje turystyczne
W zimie możliwość dojazdu do wyciągu narciarskiego na Śnieżnicy (około 5 km). Dogodne zbocza na zjazdy dla dzieci: sanki, treningi narciarstwa biegowego, spacery w lecie i w zimie. Polecamy wycieczki piesze i rowerowe na południe tj. szczyty Śnieżnicy (1006 m), Ćwilin (1072 m), Mogielicy (1172 m), Ciecienia (829 m) lub na północ tj. wycieczkę do Szczyrzyca, Muzeum OO. Cystersów, Diabli Kamień (ok. 390 m) i Grodzisko (540 m), wypady do siedziby administracyjnej Gminy Dobra - wsi Dobra - 10 km,siedziby Powiatu -Limanowej - ok. 20 km. Ponadto można zobaczyć: rezerwat przyrody 140-letni las bukowy na Śnieżnicy oraz uroki rzeki Stradomka.

Skrzydlna.jpg (97.22 Kb)