Przejdź do stopki

Gruszowiec

Treść

Położenie
Gruszowiec to niewielka wioska położona na przełęczy rozdzielającej stoki Ćwilina i Śnieżnicy, przez którą biegnie droga krajowa nr 28. Drogą tą dojeżdżamy z Dobrej do Mszany Dolnej lub odwrotnie w kierunku Limanowej i do Nowego Sącza. Średnie wzniesienie wynosi 607 m n. p. m. W czasie podróży można oglądać rozległą panoramę na Dobrą, Chyszówki, część Jurkowa oraz szczyty Łopienia i Mogielicy. Zimą i jesienią można zaobserwować zjawisko inwersji. W czasie podróży należy zachować ostrożność - szczególnie zimą ze względu na długi, ostry zjazd, zakręty, niespodziewane oblodzenia i zawieje śnieżne. Rzeźba terenu ma charakter górzysty. Charakteryzuje się szerokimi garbami tworzącymi powierzchnię zrównania oraz łagodnymi stokami, przedzielonymi wąską doliną biegnącą ze wschodu na zachód.

Gruszowiec__przelecz_miedzy_Snieznica_i_Cwilinem.jpg (41.34 Kb)

Historia
Nazwa Gruszowiec po raz pierwszy została wymieniona w 1618 r.
W czasie II Wojny Światowej Gruszowiec stał się miejscem działań partyzantów, którzy urządzali zasadzki na hitlerowskie kolumny transportowe. Na pograniczu wsi Gruszowiec i Dobra, podczas okupacji istniał kamieniołom, z którego wydobywano kamień służący do utwardzania dróg m. in. obecnej drogi krajowej nr 28.

Warto zobaczyć

  • Kapliczka na pograniczu wsi Kasina Wielka i Gruszowiec

Miejsca pamięci narodowej

  • Obelisk na skraju wsi, wzniesiony w 1968 r., upamiętniający krwawą pacyfikację na bezbronnej ludności wsi w dniu 1 listopada 1944 r. Spalono wówczas żywcem 33 osoby, w tym kobiety i dzieci.

Placówki handlowe i usługowe

  • dwa bary
  • sklep spożywczy
  • Punkt unasieniania zwierząt oraz przyjmowanie zamówień na kolczyki dla zwierząt i ich kolczykowanie;
    Zygfryd Mierzyński - inseminator, Dobra 400,  tel. (018) 333-03-85, kom. 0 606 208 837.

Atrakcje turystyczne
Największą atrakcją są przepiękne widoki pobliskich gór. Z Przełęczy Gruszowiec można się wybrać na spacer do leżącego na stoku Śnieżnicy Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno - Rekreacyjnego, który należy do Gminy Kasina Wielka. Kiedy już jest się na Śnieżnicy nie można nie obejrzeć przepięknego Rezerwatu Drzew Bukowych, w którym znajdują się 140-letnie okazy.