Przejdź do stopki

Jurków

Treść

Położenie
Wzniesienie waha się od 501 do 756 m nad poziom morza, średnio wynosi 628,5 m. Rzeźba terenu ma charakter górzysty (góry średnie). Teren rozczłonkowany jest w szeroką dolinę rzeki Łososiny rozciągającej się z południa na północ oraz licznymi wąskimi dolinami potoków na liczne szerokie garby charakteryzujące się nadwęglonymi wierzchowinami, opadające średnimi stokami w kierunku dolin.

Z_Pulkowki_na_Cwilin.jpg (57.19 Kb)

Historia
Wieś wzmiankowana w 1361 roku jako wieś szlachecka, należała do klucza dobrskiego, stanowiącego własność między innymi Lubomirskich, Małachowskich i Wodzickich. Do roku 1972 Jurków był siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej w Jurkowie i obejmował administracją wsie: Wilczyce, Półrzeczki, Chyszówki. Wieś w dolinie Jurkówki łącząca się w dolnej części z Dobrą, w górnej części z Półrzeczkami, od wschodniej z Chyszówkami, od północno - wschodniej z Łopieniem (951 m), od zachodu z Ćwilinem (1060 m), od południowego - wschodu z Mogielicą (1171 m).

 

Centrum_Jurkowa.jpg (235.38 Kb)
Centrum Jurkowa

Warto zobaczyć

 •  Kościół p. w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy 

Kosciol_w_Jurkowie.jpg (46.21 Kb)    Kosciol_w_Jurkowie1.jpg (96.37 Kb)  

Placówki oświatowe

 • Zespół Placówek Oświatowych, Szkoła Podstawowa, Publiczne Gimnazjum
 • Przedszkole

szkola5mini.gif (18.98 Kb)           szkola1mini.gif (18.95 Kb)

Ważniejsze placówki

 • Filia Samodzielnego Publicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Dobrej
 • Filia Banku Spółdzielczego w Limanowej, Oddział w Dobrej
 • Apteka
 • Remiza OSP

Placowki handlowe i usługowe

 • sklepy spożywczo - przemysłowe
 • restauracja
 • bar
 • karczma

bar.jpg (64.27 Kb)    sklep.jpg (61.88 Kb)

Atrakcje turystyczne
Możliwość kąpieli w regulowanej rzece Łososina, ponadto możliwość jazdy ścieżkami rowerowymi oraz wzdłuż rzeki Łososiny do Dobrej i Tymbarku; wycieczki piesze szlakami turystycznymi na Ćwilin, Mogielicę, Łopień, Śnieznicę.

Jurkow.jpg (49.21 Kb)

Dokumenty
Statut sołectwa Jurków.pdf
Plan rozwoju miejscowości Jurków.pdf