Przejdź do stopki

Turystyka

Treść

18.jpg (29.59 Kb)      55.jpg (22.83 Kb)

 


Gruszowiec1.jpg (22.67 Kb)Gmina Dobra jest atrakcyjnym terenem turystycznym z uwagi na ciszę, czyste powietrze, możliwość wędkowania i kąpieli rzecznej, piękne widoki, duże kompleksy leśne, zbiory runa leśnego oraz piesze wędrówki. Walory naturalne Gminy nie są obecnie całkiem wykorzystywane, zarówno do celów gospodarczych (naturalna energia wodna      i powietrzna), jak i turystycznych (budowa wyciągów narciarskich na północno-zachodnich stokach gór). Pozostają do wykończenia   i zagospodarowania budynki wybudowane przez osoby prywatne z myślą o bazie turystycznej. Bazami noclegowymi są przede wszystkim kwatery prywatne oraz gospodarstwa agroturystyczne, a także schronisko młodzieżowe we wsi Dobra, które świadczy swe usługi głównie w sezonie wakacyjnym, 
(tel.:18/333-00-29).

Przeważająca część powierzchni Gminy Dobra leży na terenie Beskidu Wyspowego. Jest to obszar górzysty, cechujący się charakterystycznym kształtem wznoszących się wyspowo szczytów. Oznaczają się one stromymi zboczami  porośniętymi lasem oraz płaską wierzchowiną. Rozdzielone głębokimi dolinami tworzą odosobnione "wyspy", co jest niepowtarzalną cechą krajobrazu całego powiatu limanowskiego.

 

Panorama_gor__Mogielica_2.jpg (51.83 Kb)

 

Do najwyższych szczytów Gminy Dobra należą: Mogielica (1171), Śnieżnica (1007), Ćwlin (1071) i Łopień (951). Nieodłącznym elementem rzeźby terenu są liczne doliny potoków, parowy i niecki rozcinające stoki i zbocza górskie.

Wody powierzchniowe na terenie Gminy reprezentowane są przez potoki: Łososinę, Stradomkę i Chyszówkę oraz inne mniejsze potoki.

Gmina Dobra nie posiada surowców mineralnych, które mogłyby zasadniczo wpłynąć na rozwój przemysłu na tym terenie. Występują tutaj tylko złoża piaskowca, wydobywanego w niewielkim kamieniołomie nie na skalę przemysłową w miejscowości Porąbka.

Klimat gminy jest stosunkowo łagodny, charakteryzują go niewielkie wahania temperatury, umiarkowane wiatry (50% to wiatry zachodnie, czasem dociera tu wiatr halny). Latem opady związane są z gwałtownymi burzami (lipiec) i stają się rzadsze od połowy sierpnia.

Świeże powietrze, cisza, spokój, piękne krajobrazy, dostępność komunikacyjna, bogactwo flory i fauny to doskonałe atuty Gminy Dobra jako bazy turystycznej.

Widok_na_Snieznice_1.jpg (33.35 Kb)