Przejdź do stopki

Wilczyce

Treść

Położenie
Średnia wysokość nad poziomem morza 762 m na zboczu Ćwilina (1072 m). Rzeźba terenu ma charakter górzysty (góry średnie). Zaokrąglone grzbiety górskie opadają wypukło wklęsłymi stokami o średnio i silnym stopniu nachylenia w kierunku wąskich dolin potoków. Cały obszar wsi leży w zasięgu zlewni rzeki Raby poprzez m. in. potok Łostówka - dopływ Mszanki.

Historia
Osadnictwo wołoskie - XVI w.

Placówki oświatowe

  • Szkoła Podstawowa

Placówki handlowe i usługowe

  • sklepy spożywczo - przemysłowe
  • bar

Atrakcje turystyczne
Od drogi powiatowej Limanowa - Mszana Dolna, w Wilczycach na osiedlu "Pietrzki" skręcamy na szeroką drogę polną wiodącą na szczyt Ćwilina - odmawiając różaniec. Po drodze zatrzymujemy się przy kapliczkach ufundowanych przez każdą z 5 wsi parafii Jurków. Na samym szczycie ołtarz polowy i możliwość odprawienia Mszy świętej polowej. Dogodne podejście na szczyt dla osób w każdym wieku. Polanę osiągamy w czasie 1,5-2 godzin, w zależności od kondycji piechura. Z polany na Ćwilinie rozległa panorama na Gorce, Pieniny i Tatry.