Przejdź do stopki

Relacja z minionego weekendu

Treść

W dniach 20–21 czerwca w Gminie Dobra odbyły się dwa wydarzenia kulturalne. Wzięli w nich udział mieszkańcy oraz turyści. Był to czas wspólnej zabawy, muzyki i poznawania lokalnej historii.

Sobota, 20 czerwca – XIII Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” 

W sobotę odbył się koncert na gminnej scenie. Wystąpili lokalni artyści. Zaprezentowali różne style muzyczne i spotkali się z dużym zainteresowaniem publiczności.

Na uczestników czekały także dodatkowe atrakcje:

  • dmuchańce dla dzieci,

  • animacje i zabawy rodzinne,

  • przejażdżki quadami.

Dostępne było również jedzenie przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Serwowano potrawy regionalne.

Wydarzenie miało charakter rodzinny i integracyjny. Uczestnicy spędzili czas w przyjaznej atmosferze.

Niedziela, 21 czerwca – XIV Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej 

W niedzielę wydarzenia odbyły się na zabytkowej stacji kolejowej w Dobrej. Zorganizowano tam 14. Galicyjski Piknik Kolejowy.

Jednym z głównych punktów programu było wspólne śpiewanie piosenek o podróżach. Motywem przewodnim był utwór „Wars wita was…”.

Na scenie wystąpili:

  • zespół Zośka C-dur,

  • Orkiestra Dęta z Dobrej,

  • zespół Skrzydlanie.

Uczestnicy mogli:

  • odwiedzać stoiska tematyczne,

  • rozmawiać z emerytowanymi kolejarzami,

  • wysłuchać prelekcji o historii kolei,

  • przejechać się drezyną.

Historia i przyszłość kolei w regionie

Galicyjski Piknik Kolejowy rozpoczął się 14 lat temu. Pierwsze wydarzenie było związane z próbą bicia rekordu w śpiewaniu piosenki kolejowej. Był to także protest przeciwko likwidacji Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.

Obecnie trwa modernizacja linii kolejowej nr 104 (Chabówka – Nowy Sącz). Istnieje plan zachowania historycznego odcinka torów między Kasiną Wielką a Dobrą.

Zachowanie tej trasy daje możliwość:

  • uruchomienia przejazdów pociągami retro,

  • organizacji przejazdów drezynami,

  • rozwoju turystyki w regionie.

Dodatkowo projekt kolejowy Podłęże – Piekiełko może poprawić dostępność komunikacyjną regionu.

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzeń:

  • artystom,

  • wystawcom,

  • Kołom Gospodyń Wiejskich,

  • partnerom organizacyjnym.

Dziękujemy także mieszkańcom i gościom za udział oraz stworzenie dobrej atmosfery.