Debata publiczna na temat bezpieczeństwa w Gminie Dobra

W dniu 16 maja 2024 roku w Urzędzie Gminy Dobra odbyła się kolejna debata publiczna na temat bezpieczeństwa w Gminie Dobra, zorganizowana przez limanowską policję i Urząd Gminy Dobra.

Podczas spotkania dyskutowano nad problemami zgłoszonymi podczas pierwszej debaty, która miała miejsce 15 listopada 2023r. i efektami, które udało się osiągnąć w wyniku ustaleń wtedy podjętych. Policjanci podsumowali ilość interwencji, która wyraźnie się zmniejszyła w obrębie terenu wokół Urzędu Gminy Dobra, natomiast ogólnie problem wandalizmu i miejsc szczególnie niebezpiecznych w Gminie nadal nie zmniejsza się. Konieczna jest w tym zakresie bezpośrednia współpraca przedstawicieli samorządu: sołtysów, radnych, dyrektorów szkół, pracowników jednostek organizacyjnych gminy i policji. Padły oczywiście deklaracje takiej współpracy. Tematem, który udało się zrealizować jest poprawa bezpieczeństwa w obrębie boiska sportowego na Krzyżowej, tj. poszerzenie wjazdu. Docelowo na dokupionej w obrębie boiska działce, planuje się zorganizować parking.

W najbliższych dniach teren wokół Urzędu Gminy zostanie objęty monitoringiem. Gmina finalizuje prace związane z pełną  integracją monitoringu wizyjnego zainstalowanego dotychczas w różnych punktach na obszarze całej gminy. Docelowo pełny bieżący dostęp do monitoringu zostanie udostępniony także policji.

Zgłoszone przez uczestników spotkania wnioski/prośby dotyczyły m.in.:

1. Częstszych patroli policji w obrębie sklepu Żabka w Dobrej, Przedszkola nr 1 w Dobrej oraz na drodze powiatowej przez Wilczyce.
  2. Konieczności egzekwowania przez policję zakazu zatrzymywania się na chodnikach samochodów dowożących dzieci do Przedszkola nr 1 w Dobrej. Blokada przez samochody ciągów pieszych, stwarza ogromne niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla dzieci uczęszczających do szkoły.
  3. Ograniczenia prędkości i lepszego oznakowania drogi powiatowej na wlocie od strony Krzyżowej do centrum Dobrej – chodzi o bezpieczeństwo poruszających się przez pasy w obrębie Niepublicznego Integracyjnego Żłobka i Przedszkola Montessori im. Świętej Rodziny w Dobrej oraz zabytkowego kościoła w Dobrej.
  4. Egzekwowania przez policję zakazu poruszania się samochodów powyżej 15 ton na drodze powiatowej przez Jurków – dotyczy samochodów, które nie mają indywidualnych zezwoleń.
  5. Konieczności organizowania działań edukacyjnych w szkołach na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Przedstawiciele policji zachęcali uczestników debaty do zgłaszania interwencji i korzystania z rozwiązań elektronicznych, tj. Krajowej Mapy Zagrożeń oraz mobilnej aplikacji „Moja komenda”.