Polityka senioralna realizowana na terenie Gminy Dobra w latach 2018-2024

W latach 2018-2024 na terenie Gminy Dobra utworzono 2 Kluby „Senior+” przeznaczone dla osób starszych. Były to:

• Klub „Senior+” w miejscowości Porąbka

W 2019 r. Gmina Dobra otrzymała dotację w kwocie 150 000,00 zł z Programu Wieloletniego „Senior+”       i przeznaczyła ją na utworzenie Klubu "Senior+" w miejscowości Porąbka. W ramach zadania zostały zaadaptowane i wyposażone sale na pierwszym piętrze budynku nr 112 w Porąbce. Poniesiono wydatki na roboty budowlane, nadzór inwestorski, wyposażenie meblowe, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, rekreacyjnego, RTV i AGD o łącznej kwocie 221 569,15 zł. Efektem realizacji tego projektu jest utworzenie i udostępnienie Klubu „Senior+”, który zapewnia 15 miejsc dla seniorów nieaktywnych zawodowo. Celem jednostki jest zapewnienie rozwoju kulturowego, społecznego i intelektualnego osobom starszym, poprzez ofertę edukacyjno-kulturalną i socjalną.

• Klub „Senior+” w miejscowości Skrzydlna

W 2023 r. w miejscowości Skrzydlna powstał kolejny na terenie Gminy Dobra Klub „Senior+” dysponujący 15 miejscami. W ramach tej inwestycji przebudowano i dostosowano pomieszczenia do potrzeb osób starszych. Ponadto klub został wyposażony w platformę przyschodową dla osób niepełnosprawnych. W zakres inwestycji wchodził również zakup wyposażenia: zabudowy kuchennej, stołu na 15 osób, krzeseł, sofy, stolika kawowego, komody oraz witryny. Klub zaopatrzony został także w sprzęt rehabilitacyjny tj. rowerek, orbitrek, piłki, maty, ciężarki oraz taśmy rehabilitacyjne.

Celem zadania była poprawa jakości życia osób powyżej 60 lat, zapewnienie wsparcia, pobudzenie inicjatywy do działań kulturalnych i społecznych oraz pomocy innym.

Na realizację tego projektu wydatkowano kwotę 366 013,66 zł, z czego 178 000,00 zł zostało  pokryte z otrzymanej datacji, a pozostała część w kwocie 188 013,66 zł stanowiła wkład własny Gminy Dobra.

Przypomnienie:

Od 2015 r. funkcjonuje dzienny dom seniora w miejscowości Dobra. Powstał on w ramach Programu Wieloletniego „Senior – WIGOR”. Na ten cel zaadaptowano nieużytkowane poddasze budynku użyteczności publicznej w Dobrej – (Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej). Gmina otrzymała na realizację tej inwestycji dotację w kwocie 251 934,30 zł. Wkład własny do zadania wynosił 211 306,14 zł.