Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Dobra

Tegoroczne obchody 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczczono w Gminie Dobra podczas dwóch lokalnych uroczystości w Chyszówkach i Skrzydlnej.

Jak co roku oddano hołd bohaterom walczącym o wolność polskiego narodu na Przełęczy Marszałka Edwarda Rydz-Śmigłego w Chyszówkach, podczas uroczystości zorganizowanej wspólnie z Gminą Słopnice, którą uświetnił koncert pieśni patriotycznych wykonany przez orkiestry dęte z Dobrej i ze Słopnic, występ uczniów Szkoły Muzycznej z Dobrej, występ Zespołu Jurkowianie, jak również doniosłe odegranie Hymnu Narodowego. Zwieńczeniem obchodów była Msza Święta celebrowana w intencji poległych, podczas której homilię wygłosił ks. Zbigniew Biernat. Nie zabrakło również okolicznościowego wystąpienia Wójta Gminy Dobra, który podkreślał znaczenie wartości patriotycznych i potrzebę krzewienia ich w młodych pokoleniach Polaków. Apel poległych oraz wartę przy Pomniku Pokoleń tradycyjnie przeprowadziła Szkoła im. KEN z Tymbarku. Jak co roku licznie przybyłe oficjalne delegacje złożyły kwiaty i znicze w hołdzie poległym. Wydarzenie zorganizował Gminny Ośrodek Kultury przy wsparciu Parafii w Jurkowie oraz OSP Jurków.

W tym dniu Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał również w Skrzydlnej na Podlesiu, gdzie z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej z Panią Małgorzatą Lis na czele, zorganizowano piknik historyczny. Uroczystość odbyła się na przystanku kolejowym Podlesie, gdzie w 1944 roku Niemcy spacyfikowali mieszkańców, paląc domostwa i mordując 23 osoby.  Wydarzenie to upamiętnia tablica znajdująca się na budynku byłej stacji PKP oraz krzyż. Podczas pikniku wystąpiły dzieci i młodzież ze szkoły w Skrzydlnej. Przygotowano także pokaz broni, prelekcje historyczne oraz wystawę poświęconą 43. Polskiej Drużynie Strzeleckiej, która powstała w 1911 roku. Punktem kulminacyjnym był historyczny – ostatni przejazd kolei transwersalnej. W organizację uroczystości włączyły się także lokalne organizacje: OSP Skrzydlna, KGW Przenosza oraz Zespół Ludowy Skrzydlanie.

Zdjęcia Chyszówki - Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej
Zdjęcia Skrzydlna - Piotr Siembab