Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Limanowej o stosowaniu odpowiednich środków bioasekuracji

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epizootyczną dotyczącą HPAI, w tym stwierdzeniu 184 ognisk na terytorium Węgier, Powiatowy Lekarz Weterynarii zwraca szczególną uwagę na stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w tym w szczególności:

1. Zabezpieczenie budynków, w których trzymany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt,
w tym dzikiego ptactwa,
2. Zabezpieczenie paszy i źródeł wody przed dostępem dzikiego ptactwa,
3. Nie karmienie i nie pojenie drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
4. Stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do obsługi drobiu,
5. Stosowanie mat dezynfekcyjnych przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.