Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Limanowej przypomina o ciążących na Państwu jako właścicielach, zarządcach obiektów budowlanych obowiązkach wynikających z tego tytułu

W związku wystąpieniem na powiecie limanowskim niekorzystnych warunków atmosferycznych tj. intensywnych opadów mokrego śniegu, mogącymi powodować zagrożenie dla obiektów budowlanych, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Limanowej przypomina o ciążących na Państwu jako właścicielach, zarządcach obiektów budowlanych  obowiązkach wynikających z tego tytułu,  tj. dbałości o należyty stan techniczny budynku, w tym niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się bezpośrednio przy budynku.

Niniejszym pismem przypomina się również o ciążących na Państwu, jako właścicielach, zarządcach obiektów budowlanych, obowiązkach wynikających z przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku — Prawo budowlane.

Wskazuje się, iż zgodnie z art. 61 wskazanej ustawy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:

1. utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczajcie do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych t sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7.
  2. zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak m.in.: silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.