Relacja z Ogólnopolskiego Biegu Niepodległości i Marszu Nordic Walking

W dniu 15 września 2018 r. w Zalesiu Gmina Kamienica, Gmina Słopnice, Gmina Dobra i Beskidzko-Gorczańskie Stowarzyszenie Narciarskie w Limanowej zorganizowali zawody dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Wójt Gminy Kamienica dr Władysław Sadowski w imieniu własnym oraz Wójtów Gmin Słopnice i Dobra.
Zawody odbywały się pod patronatem Marszałka woj. Małopolskiego Jacka Krupy oraz Starosty Limanowskiego Jana Puchały.
W uroczystym otwarciu uczestniczyli także przedstawiciele współorganizatorów oraz delegacja Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego I płk Strzelców Podhalańskich AK i  Związek Strzelecki z Limanowej z Panem nadinspektorem Stanisławem Dębskim na czele. Asystowali oni w startach poszczególnych kategorii, witali uczestników na mecie oraz byli obecni przy nagradzaniu najlepszych.

Mimo niesprzyjającej pogody w biegach dzieci wzięło udział niespełna 200 dziewcząt i chłopców w wieku od 2 do 15 lat. Startowali oni w 8 kategoriach wiekowych
z podziałem na dziewczęta i chłopcy.
Ze szkół z terenu Gminy Dobra w biegu wzięło udział 68 uczniów:
1. ZPO Jurków – 31 osób
2. SP Dobra – 9 osób
3. ZPO Skrzydlna – 10 osób
4. SP Wilczyce – 7 osób
5. SP Chyszówki – 5 osób
6. SP Stróża – 6 osób

Impreza rozpoczęła się o godz 10.00 biegiem przedszkolaków, potem dzieci startowały w kolejności od najmłodszych do najstarszych. O godzinie 12.00 nagrodzono najlepszych uczestników grup młodzieżowych. Nagrody wręczali Wójt Kamienicy Władysław Sadowski, Radny Gminy Kamienica Mateusz Majewski, znani sportowcy ziemi limanowskiej Małgorzata Ruchała, Robert Faron, Teresa Piwowar oraz członkowie Zarządu BGSN Limanowa Janusz Kałużny i Wojciech Kordeczka.

Bieg Główny i Marsz NW zgromadził na starcie łącznie blisko 60 osób. Rywalizowali oni na dystansach 10 km Mężczyzn, 5 km Kobiet oraz 5 km Marsz Nordic Wolking.
Po godzinie 13.00 na trasę wyszli uczestnicy biegów głównych kobiet i mężczyzn, którzy w asyście Towarzystwa Strzeleckiego w Limanowej przy muzyce pieśni „Pierwsza Brygada..” przemaszerowali z linii startu honorowego na start biegu. Następnie krótki rys historyczny Związku Strzeleckiego przedstawił Pan Stanisław Dębski. W biegu wystartowało łącznie prawie 50 osób. Liderem biegu był praktycznie od początku Robert Faron z Zalesia (utytułowały biegacz biegów górskich), który kontrolował bieg od startu do mety. Zwyciężył z czasem 39 minut i 1 sek. Drugi na mecie był Sułkowski Rafał z Limanowej a trzeci Gębacz Wojciech ze Słopnic. W kategorii kobiet – liderkami były siostry bliźniaczki - zawodniczki Zagórzańskiego Klubu Sportowego Kasina Wielka (trenujące biathlon) Paulina i Justyna Tupta, które przybiegły bardzo blisko siebie na metę. Trzecie miejsce wywalczyła Pani Sułkowska Anna z Limanowej. W marszu NW najlepsze panie to Liszka Agata (Kamienica/Stara Wieś) oraz Więcławek Łukasik Agnieszka ze Zbludzy. Wśród mężczyzn zwyciężył Pan Nowak Grzegorz z Czeladzi, drugi na mecie był Piotr Faron z Zalesie a trzeci Śmieszek Franciszek z KS Limanowa Forrest. Poza klasyfikacją open w 4 kategoriach nagrodami obdarzono także najlepsze Panie i Panów w  kilkunastu kat. wiekowych od 16 do 70 lat. Nagrodzono także najlepsze Panie i Panów mieszkańców lub rodaków z Gmin Kamienica, Słopnice i Dobra.
Najlepszą Dobrzanką została Pani Aleksandra Palkij a Najlepszym Dobrzaninem Pan Adam Liszka.

Przed godz. 15 dokonano uroczystego wręczenia nagród dla najlepszych. Nagrody wręczali Wójt Gminy Kamienica Władysław Sadowski, Radni H.M. Majewski, E. Citek, H. Śmierciak-Wierzycka oraz przedstawiciele BGSN Limanowa Janusz Kałużny, Józef Smęda, Feliks Piwowar. Fundatorami nagród byli: Gminy Kamienica, Gmina Dobra, Gmina Słopnice, Urząd Marszałkowski, Panorama Sport, PIF SPORT i Szkoła Pływania MM-Delfin.
Nad stroną sportową czuwali sędziowie i działacze Beskidzko-Gorczańskiego Stowarzyszenia Narciarskiego w Limanowej oraz firma PIF SPORT -T. Piwowar odpowiedzialna za pomiar czasu i wyniki. Nieocenioną pomoc w organizację zawodów wnieśli Strażacy z OSP w Zalesiu oraz wspaniałe Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zalesiu, które przygotowały dla uczestników gorący posiłek i wiele specjałów regionalnych.

Serdecznie gratulujemy wszystkim udziału i uczczenia na sportowo 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski, a osobom zaangażowanym w organizację za wysiłek włożony w przygotowanie i organizację tej imprezy.

Szczegółowe wyniki w załączniku poniżej.
Galeria zdjęć na stronie http://pifsport.pl/artykul/8