RELACJA ZE ZŁAZU TURYSTYCZNEGO NA GÓRZE ŁOPIEŃ

Łopień 12 sierpnia 2018 roku

Gospodarze spotkania: Gmina Dobra i Gmina Tymbark

Organizatorzy: Forum Gmin Beskidu Wyspowego, FRRR Rabka
Patronat medialny: Dziennik Polski, telewizja internetowa TV28, Gorce24.pl.

W niedzielę 12 sierpnia 2018 roku odbył się złaz turystyczny na Górze Łopień w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Większość turystów na szczyt Łopienia przywędrowało pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka szlakiem zielonym z Dobrej.
Wszystkich uczestników złazu powitali gospodarze spotkania Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn i Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek oraz Starosta Limanowski Jan Puchała.
Na złaz przybyła również grupa turystów ze Słowacji z Gminy Dlha nad Oravou wraz z Wójtem Janem Kamasem, z którą Gmina Dobra współpracuje już od kilkunastu lat, a obecnie realizuje projekt pn. „Wspólnie do przyrody” finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
O godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ks. dr Tadeusz Piwowarski – Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie.
Oprawę muzyczną Mszy Świętej oraz koncert dla uczestników zapewnił Zespół „Zośka c-dur”.
W czasie spotkania chór złożony z uczestników złazu kolejny raz wykonał „Hymn Odkrywców Beskidu Wyspowego”.

Po zakończeniu mszy przeprowadzono konkursy, których laureatami zostali:

NAJMŁODSZY UCZESTNIK ZŁAZU: Helena Smaga (2 miesiące) Dobra
NAJSTARSZY UCZESTNIK ZŁAZU: Ludwik Suś (78 lat) Mszana Dolna
UCZESTNIK Z NAJDALSZEGO ZAKĄTKA POLSKI: Jarosław Zmyślny, Poznań
UCZESTNIK Z NAJDALSZEGO ZAKĄTKA ŚWIATA: Zbigniew Calik, Sydney
NAJMILSZA UCZESTNICZKA ZŁAZU: Monika Antosz, Mszana Dolna
NAJMILSZY UCZESTNIK ZŁAZU: Marek Trzópek, Dobra

KONKURS WIEDZY O BESKIDZIE WYSPOWYM:
I miejsce – Bartosz Palka, Dobra,
II miejsce – Marcin Palka, Dobra
III miejsce – Magdalena Palacz, Lipowe
IV miejsce – Szymon Dajda, Ochojno

RODZINNE ODKRYWANIE: Rodzina Sądlów z Laskowej (20 osób)

Wyniki konkursów przeprowadzonych przez członków Stowarzyszenia Błękit z Gruszowca: rzut do celu

kategoria pań: I m. Andżelika Kulig, II m. Patrycja Kołodziej, III m. Teresa Kołodziej,
kategoria panów: I m. Tomasz Ligas, II m. Grzegorz Chalcarz, III m.  Łukasz Chalcarz,
kategoria dzieci: I m. Sebastian Mysza, II m. Kinga Palacz, III m. Grzegorz Ryś,
kategoria przedszkolaki: I m. Laura Kapera, II m. Kuba Kapera, III m. Hubert Biernat.

Wszystkim zwycięzcom nagrody wręczał Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn i Wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek, gratulacje składał również Starosta Limanowski Jan Puchała.

Za pomoc w organizacji złazu turystycznego składamy szczególnie serdeczne podziękowania Panu Ryszardowi Saryszowi, Panu Markowi Trzópkowi i Stowarzyszeniu „Błękit” z Gruszowca oraz druhom i strażakom z jednostek OSP Dobra i OSP Tymbark.

Spotkanie współfinansowane przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2018”.