Zakończenie prac przy kapliczce w Porąbce

W dniu 20 listopada 2017 zostały zakończone prace przy kapliczce w Porąbce, którą przeniesiono i odtworzono wg technologii stosowanej w XVIII/XIX. Obiekt ten wymagał podjęcia kardynalnych działań, ponieważ bliskość jezdni drogi powiatowej, drgania spowodowane ruchem ciężkich pojazdów, ochlapywanie błotem i wodą, brak odwodnienia i dziurawy dach, doprowadziły obiekt do stanu grożącego jej zawaleniem. Kapliczkę pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy udało się uratować dzięki działaniu i dofinansowaniu Województwa Małopolskiego, Fundacji Lafarge i Gminy Dobra, w ramach  programu „Kapliczka”. Całkowity koszt robót związanych z translokacją to 35 700 zł. z tego 10 000 zł stanowiła dotacja z Województwa Małopolskiego, 10 000 zł wpłata fundacji Lafarge, natomiast pozostała kwota 15 700 zł to środki własne Gminy Dobra. Wykonawcą prac był mgr Stanisław Strzelczyk-młody konserwator dzieł sztuki, który zgodnie z programem prac konserwatorskich opracowanym przez panią mgr Danutę Prządę starał się o zachowanie autentyczności jak największej ilości detali – odtwarzanej kapliczki.