Obchody upamiętniające 80. rocznicę pacyfikacji wsi

W dniu 10 sierpnia 2024 r. odbyły się w miejscowości Gruszowiec obchody upamiętniające 80. rocznicę pacyfikacji wsi. W wyniku zbrodni hitlerowskiej, która miała miejsce  1 listopada 1944 r. zginęły 33 osoby z osiedla Granice i Wronie. Uroczystości rozpoczęto wprowadzeniem wojskowej asysty honorowej 114 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Limanowej, która pełniła wartę honorową przy obelisku. Następnie moderator Pan Krzysztof Skalski przywitał zgromadzonych gości w szczególności Ks. Mateusza Szwabowskiego oraz ojca Stevena z Indii, przedstawiciela Rady Powiatu Limanowskiego, przedstawicieli Gminy Dobra oraz Rady Gminy Dobra, rodziny pomordowanych. Kolejno został odczytany apel poległych. Po każdym wezwaniu „Stańcie do apelu” zebrani powtarzali „Zginęli śmiercią męczeńską”.

Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze przed pomnikiem:

- z ramienia Gminy Dobra kwiaty złożyli Pani Anna Mańka Sekretarze Gminy Dobra, Pan Benedykt Węgrzyn Wójt Gminy Dobra, Pan Jan Palki Przewodniczący Rady Gminy Dobra,

- z ramienia Powiatu Limanowskiego znicz złożył Pan Czesław Kawalec Radny Rady Powiatu Limanowskiego,

- z ramienia sołectwa wsi Gruszowiec kwiaty złożyli Pani Beata Szyrszeń Radna Rady Gminy Dobra, Pani Halina Węglarz Przedstawicielka Rady Sołeckiej, Pan Józef Skalski Przedstawiciel Rady Sołeckiej,

- z ramienia rodzin pomordowanych kwiaty złożyli Pani Beata Trzupek, Pan Tadeusz Dudzik, Pan Ireneusz Dudzik.

Znicze złożyły także delegacja młodzieży z Gruszowca pod opieką Pani Beaty Trzupek oraz osoby prywatne.

Zwieńczeniem obchodów była Msza Święta celebrowana w intencji pomordowanych ofiar, której przewodniczył ks. Mateusz Szwabowski w asyście ojca Stevena z Indii.

Po mszy świętej nastąpiły okolicznościowe przemówienia Pana Benedykta Węgrzyna Wójta Gminy Dobra, Pana Czesława Kawalca Członka Zarządu Powiatu Limanowskiego, Pani Beaty Szyrszeń  Radnej Rady Gminy Dobra,  Pana Tadeusz Dudzika przedstawiciela rodzin pomordowanych oraz Pani Ireny Kopf wdowy po zmarłym kapitanie Konstantym Kopfie, która pochodzi z Gruszowca. Podczas przemówień podkreślano obowiązek kultywowania pamięci o wydarzeniach z dnia 1 listopada 1944 r. zwłaszcza wśród młodych pokoleń oraz mówieniu wprost, że w tym dniu w miejscowości Gruszowiec odbyła się rzeź niewinnych ludzi, bestialski mord przeprowadzony przez niemiecką kompanię.

Zespół Ćwilin uświetnił swoim śpiewem mszę świętą, natomiast nad bezpieczeństwem uczestników obchodów 80. rocznicy pacyfikacji wsi czuwała Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrej.

Po oficjalnych uroczystościach odbyło się spotkanie integracyjne przy budynku szkoły na Gruszowcu, przygotowanej przez mieszkańców Gruszowca.