Przejdź do stopki

Artyści i twórcy ludowi

Treść

 

Lp.

Imię i nazwisko

Adres zamieszkania

Dziedzina

Uwagi

1.

Białoń Józefa

Stróża 58
34-625 Skrzydlna

Hafciarstwo

 

2.

Borycz Maria

Porąbka 34
34-642 Dobra

Koronkarstwo

 

3.

Czech Marek

Dobra 11
34-642 Dobra

Rzeźba w drewnie

Płaskorzeźby, sztuka użytkowa

4.

Kurczaba Tadeusz

Dobra 193
34-642 Dobra

Rzeźba w drewnie

Duże rzeźby ogrodowe, malowanie na szkle

5.

Markiewicz Maria

Porąbka
34-642 Dobra

Gawędziarka ludowa

 

6.

Michałek Janina

Dobra 152
34-642 Dobra

Hafciarstwo

Stroje regionalne

7.

Michałek Piotr

Dobra 217
34-642 Dobra

Rzeźba w drewnie

Sztuka użytkowa i rzeźby sakralne

8.

Mirek Maria

Dobra 730
34-642 Dobra

Kwiaciarstwo

Różdżki weselne, kwiaty z materiału i bibuły

9.

Niemyjska Rozalia

Półrzeczki 51
34-643 Jurków

Hafciarstwo

 

10.

Pala Józefa

Porąbka 3
34-642 Dobra

Koronkarstwo

Narzuty, obrusy, serwety

11.

Piechówka Edward

Gruszowiec 71
34-642 Dobra

Rzeźbiarstwo

 

12.

Sobczak Marta

Podłopień 121
34-650 Tymbark

Malarstwo, rzeźba

Pejzaże

13.

Stokłosa Ewa

Jurków 67
34-643 Jurków

Grafika artystyczna i użytkowa

 

14.

Suchan Aleksandra

Dobra 154
34-642 Dobra

Rzeźba w kamieniu, drewnie i metalu

 

15.

Suchan Szymon

Dobra 154
34-642 Dobra

Malarstwo, rzeźba

Rzeźba w drewnie i malarstwo artystyczne

16.

Tomera Janina

Półrzeczki 52
34-643 Jurków

Hafciarstwo

 

17.

Trzópek Danuta

Porąbka 16
34-642 Dobra

Wyroby z siana

Ozdoby użytkowe

18.

Trzópek Zofia

Porąbka 95
34-642 Dobra

Tkactwo

 

19.

Zawada Krzysztof

Wilczyce 101
34-643 Jurków

Rzeżba

 

20.

Żabówka Jadwiga

Stróża 6
34-625 Skrzydlna

Wyroby z siana

Ozdoby użytkowe

 

 

Marek CZECH - rzeźba
Ur. w Limanowej. Obecnie mieszka i pracuje w Dobrej. Samorodny talent rzeźbiarski. Kiedy jako dziecko zobaczył w Krakowie profesjonalne rzeźby, postanowił robić podobne. Za zaoszczędzone pieniądze zakupił dłuta i odtąd z jego rąk wychodziły różnorodne świątki, okolicznościowe pamiątki i scenki rodzajowe obrazujące fragmenty wiejskiego życia. W twórczości jego dominuje tematyka sakralna. Marek Czech rzeźbi w drewnie realizując głównie płaskorzeźby, ale jest także autorem wielu bardzo interesujących prac przestrzennych oraz ogrodowej sztuki użytkowej.

Janina MICHAŁEK - strój ludowy
Ur. w Jurkowie, zam. w Dobrej. Od 1975 r. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Nr 1 w Dobrej. Wykonawczyni stróju ludowego z okolic Dobrej. Instruktorka kursów haftu, szydełkowania, gotowania i innych. Autorka wielu tekstów etnograficznych m. in. do lokalnego miesięcznika "Dobrzańskie Wieści". Opracowała miejscowe obrzędy m. in. "Obskubek" wystawiane w czasie święta Ludowego na II Powiatowym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego w Limanowej. Uczestniczyła z potrawami regionalnymi w czasie "Sabałowych Bajań" w Bukowinie Tatrzańskiej. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana na różnego rodzaju imprezach folklorystycznych. Miejscowe zwyczaje i obrzędy przekazuje młodemu pokoleniu. Tę rodzinną tradycję kultywuje z dużym powodzeniem córka Zofia i wnuczka Karolina.

Marta SOBCZAK - malarstwo, rzeźba
Uczennica klasy trzeciej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, gdzie uczy się malarstwa i rzeźby pod kierunkiem prof. Nitendela i Roberta Dutka. Talent malarski zdradzała już jako dziecko, co zostało zauważone przez nauczycielkę plastyki w Szkole Podstawowej w Dobrej. Umiejętnie prowadzona plastycznie i teoretycznie została uczennicą szkoły artystycznej, gdzie doskonali swoje umiejętności plastyczne. Uprawia głównie malarstwo olejne oraz rysunek, ale jest autorką wielu udanych prac rzeźbiarskich. Najczęstszą tematyką jej twórczości jest okoliczny pejzaż, architektura oraz martwa natura. Maluje w konwencji realistycznej śmiało operując kolorami i światłem.

Maria MIREK - kwiaciarstwo
Urodzona w Dobrej. Matka dziewięciorga dzieci, które wychowała w dwunastometrowym mieszkaniu. Ojciec, kompletny analfabeta, zdumiewał wszystkich genialną logiką i wszechstronną wiedzą. Pomysł wykonywania pięknych, zwłaszcza polnych kwiatów, zrodził się samoistnie we wczesnej młodości. Nauka płynęła głównie z już istniejących kwiatów, które pieczołowicie rozbierała, mierzyła, odrysowywała, wycinała, aby w końcu dojść do pełnej samodzielności i niezwykle oryginalnych pomysłów w wykonaniu przepięknych kompozycji kwiatowych. Podstawowym materiałem dla artystki jest materiał specjalnie barwiony i usztywniany, ale często wykonuje kolorowe kwiaty także z bibuły. Na zdjęciu Pani Maria Mirek oraz jej dzieło " Weselna różdżka" z okolic Dobrej.

mirek1.jpg   mirek2.jpg (13.08 Kb)   mirek.jpg (18.13 Kb)

Aleksandra SUCHAN - rzeźba
Ur. w Limanowej w 1976 r. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Obecnie studiuje na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. J. Sękowskiego. W roku 2000 zajęła pierwsze miejsce na Festiwalu Rzeźby Ludowej w Zakopanem. Rzeźby Aleksandry Suchan przypominają prehistoryczne totemy i symbole np. chrześcijański "motyw ryby". Materiał, w którym artystka czuje się najlepiej to: kamień, drewno i metal. To właśnie te materiały wchodzą w skład syntetycznie przetworzonych obiektów, pozbawionych szczegółów i galanterii. Jej prace charakteryzują się klarowną konstrukcją i czystością formy, ale zawierają w sobie głęboki aspekt medytacyjny.

Ewa STOKŁOSA - grafika
Ewa Stotkłosa (ur. w 1971 r.), absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Wydziału Teologii Uniwersytetu Opolskiego. Spośród tradycyjnych technik graficznych preferuje mezzotintę, akwatintę, akwafortę oraz monotypie. W codziennej twórczości chętnie łączy te techniki z możliwościami stwarzanymi przez komputer. Od dwóch lat współpracuje z Wydawnictwem Księży Sercanów w Krakowie, dla którego wykonuje projekty okładek oraz ilustrację książkową. Mieszka i pracuje w Jurkowie.

Szymon SUCHAN - rzeźba, malarstwo artystyczne
Ur. w 1978 r. w Limanowej, mieszka i pracuje w Dobrej. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Konara w Zakopanem, Wydział Meblarstwa Artystycznego. Obecnie uprawia rzeźbę oraz meblarstwo użytkowe. Drewniane meble tworzy w duchu sztuki pierwotnej z elementami ludowości. Do wykonania kompozycji meblarskich nie używa metalu tj. gwoździ, śrub itp., ale stosuje opatentowany przez siebie system klinowy, co pozwala składać meble w prosty i szybki sposób. Meble wykonywane przez Suchana charakteryzują się prostotą, funkcjonalnością oraz niezwykłym efektem artystycznym.

Tadeusz KURCZABA - rzeżba, malarstwo
Ludowy artysta samouk, zam. w Dobrej. Uprawia malarstwo i rzeźbę w drewnie. Rzeźbiarstwem zajmował się od najmłodszych lat, realizując różnorodne upominki dla rodziny i znajomych m. in.: szopki bożonarodzeniowe, stylizowane kwiaty, jasełkowe postaci i inne. Zabytkowy drewniany kościół w Dobrej jest wyposażony m. in. w 15 żyrandoli, które zostały przyozdobione 675 drewnianymi aniołkami jego dłuta. Podstawowym materiałem rzeźbiarskim Tadeusza Kurczaby jest drewno, które nie stanowi dla niego żadnych tajemnic. Obecnie wykonuje rzeźby ogrodowe, głównie na zamówienie, ale najchętniej tworzy z potrzeby serca. Kocha to, co robi i niechętnie rozstaje się ze swoimi pracami, a mimo to wiele z nich ozdabia okoliczne domy w Porąbce.

Piotr MICHAŁEK - rzeźbiarz
Ukończył Szkołę Rzeźbiarską im. Kenara w Zakopanem. Już od najmłodszych lat jego pasją było rzeźbienie w drewnie. Rodzice, a zwłaszcza matka, pomagała synowi realizować marzenia - zachęcała go, zaopatrywała w materiał i narzędzia, a także przygotowała miejsce na pracownię. Jego umiejętności i uzdolnienia zauważyła nauczycielka plastyki w Szkole Podstawowej w Dobrej - Balbina Judka, która czuwała nad jego talentem. Przygotowała wraz z matką Piotra, jego indywidualną wystawę, która liczyła 120 prac rzeźbiarskich różnej wielkości i formy. Był to ewenement, gdyż uczeń ten liczył około 12 lat (był w 6-tej klasie) i wydarzenie to zostało odnotowane w kronice szkoły wraz ze zdjęciami z tej wystawy. Były tam wykonane w drewnie postacie ludzkie - święci, sportowcy, górale, były płaskorzeźby, a także ozdobne oparcia do krzeseł. Wiele swoich prac Piotr powrócił do Dobrej i w domu rodzinnym, w swym warsztacie rzeźbiarskim realizuje swoje powołanie. Jest człowiekiem bardzo skromnym, nie lubi rozmawiać o sobie, o swych uzdolnieniach, nie chce też urządzać wystaw swoich prac.

   2.jpg (6.84 Kb)   3.jpg (11.21 Kb)