Przejdź do stopki

Kultura i sztuka

Treść

Do dnia dzisiejszego w Gminie Dobra kultywowane są stare zwyczaje i obrzędy. Nadal urządzane są tradycyjne wesela. Jak dawniej, tak i teraz, w czasie pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, mieszkańców w ich domach odwiedzają liczne grupy kolędników. W Niedzielę Palmową święci się wysokie, sięgające piętnastu metrów palmy. W Poniedziałek Wielkanocny (zwany ogólnie w Polsce "lanym" - a tutaj "śmiguśnym") po wioskach chodzą "śmiguśnioki" - przebierańcy ubrani w słomiane czapki i bluzy, z maskami na twarzach, zaopatrzeni w sikawy, którymi oblewają wszystkich przechodniów. W Zielone Święta (a nie jak w innych regionach kraju w Noc Świętojańską) pali się tradycyjne sobótki. Wieczorem wzgórza są rozświetlone wielkimi ogniskami. W ramach dożynek przeprowadzane są konkursy wieńcy dożynkowych i potraw regionalnych, a w czasie kościelnych odpustów organizowane są barwne procesje w strojach ludowych.

Z programem aktualnych wydarzeń kulturalnych możena zapoznać się w sekcji: "Wydarzenia kulturalne"

W celu poznania lokalnych twórców i artystów zachęcamy do przejrzenia sekcji "Zespoły i Grupy Artystyczne"  , "Artysci i Twórcy Ludowi" oraz "Koła Gospodyń Wiejskich" gdzie można poznać historię i szeroki zakres działalności Kół Gospodyń Wiejskich.

Zachęcamy również do odwiedzenia podstrony "Historia i tradycje" gdzie znajdziemy nie tylko historię naszej gminy ale również legendy związane z regionem oraz miejsca związane z naszą historią.

Od stycznia 2001 roku rozpoczął swoją działalność Gminny Ośrodek Kultury, najważniejsze informacje oraz wydarzenia można znaleść na stronie internetowej GOK Dobra