Przejdź do stopki

Warsztaty Bukietów Zielnych

Treść

W połowie sierpnia, gdy żniwa dobiegają końca, a letni cykl gospodarczy zamyka się, obchodzone jest święto Matki Boskiej Zielnej.  Zgodnie z tradycją, w kościołach składano wtedy dary z natury, takie jak bukiety ziół i zbóż. Zioła były poświęcane i miały szczególne właściwości ochronne. Wierzono, że chronią przed burzą, gradem i czarami. Ponadto, używano ich do leczenia ludzi i bydła.

Najczęściej święcono zioła takie jak: dziurawiec, rozchodnik, krwawnik, rumianek, lubczyk, bylica boże drzewko i dziewanna. Miały one szczególne znaczenie w ludowej medycynie i wierzeniach. Zielne wiązanki przystrajano kłosami zbóż, makówkami i czerwonymi jabłkami.

Zwyczaj obchodzenia tego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniony w całym chrześcijaństwie. Najprawdopodobniej wzięło się to z legendy głoszącej, że po otwarciu grobu Maryi nie było w nim jej ciała, a jedynie kwiaty. Od X wieku istnieje zwyczaj święcenia ziół, owoców, zbóż i innych roślin, których o tej porze roku jest najwięcej.

Koło Gospodyń Wiejskich z Dobrej zaprasza dzieci i dorosłych 14 sierpnia o godzinie 16.00 do Kamiennego budynku w Parku im. Małachowskich w Dobrej  na wspólne tworzenie zielnych bukietów.

Organizatorzy warsztatów zapewniają część materiałów. Można też przynieść swoje ulubione kwiaty oraz zioła polne i ogrodowe.