Przejdź do stopki

Relacja z XI Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” 2024

Relacja z XI Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” 2024

Treść

W sobotę, 22 czerwca br., odbył się XI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” 2024, który przyciągnął licznych mieszkańców regionu oraz turystów. Impreza rozpoczęła się o godzinie 17:00. Dyrektor Gminnego Ośrodek Kultury w Dobrej - Urszula Palka - Ranosz oraz  Pan Czesław Szynalik -  inicjator  akcji Odkryj Beskid Wyspowy  przywitali zgromadzonych gości i uczestników. Całość poprowadził niezawodny konferansjer - Pan Stanisław Przybylski.
Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej we współpracy z Towarzystwem Miłośników  Regionu Dobrzańskiego. Wydarzenie realizowane  było w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy 2024” dofinansowanej z Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach "Programu wsparcia turystyki - Edycja 2024"

Program Artystyczny

Festiwal zainaugurowany został występem Dziecięcego Zespołu Regionalnego Gminy Dobra. Grupa ta działa pod patronatem Zespołu Regionalnego „Jurkowianie” i jest wspierana przez Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej. Dzieci z zespołu zaprezentowały program pokazując swoje umiejętności w tańcach i śpiewach regionalnych.

Następnie na scenie pojawili się uczniowie Dobrzańskiego Ogniska Muzycznego oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobrej. Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Dziecięcego „Spod Ćwilina”, który zaprezentował tradycyjne pieśni regionalne. O godzinie 18:45 na scenie pojawił się "Zespół Regionalny „Szczyrzycanie”, który zaprezentował suitę tańców i pieśni regionu Lachów Szczyrzyckich. Wieczór uświetnił koncert Zespołu Sweet Silence zagrany w wersji akustycznej.

Finałowym punktem programu była zabawa taneczna, która trwała od godziny 20:00 do północy. Za oprawę muzyczną odpowiadał Zespół WOKAL, zapewniając doskonałą atmosferę do tańca i zabawy.

Dodatkowe Atrakcje

W trakcie festiwalu nie zabrakło licznych atrakcji dodatkowych. Stołówki Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej oferowały różnorodne potrawy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Kół Gospodyń Wiejskich oraz indywidualnych wystawców, które prowadziły degustację potraw regionalnych.

Podczas imprezy odbył się również „Konkurs na regionalną potrawę lub produkt”, do którego zgłosili się: KGW Przenosza prezentując tradycyjny kołacz, KGW Skrzydlna prezentując gołąbki oraz Pan Józef Skalski z Gruszowca prezentując smalec ze skwarkami.  Po długiej debacie komisja w składzie: Anna Mańka, Urszula Palka – Ranosz, Czesław Szynalik  zadecydowała przyznać pierwszą nagrodę KGW Skrzydlna, drugą KGW Przenosza oraz trzecią Panu Józefowi Skalskiemu. Dodatkowo doceniając trud pozostałych zostały przyznane wyróżnienia. Pierwsze trzy miejsca zostały nagrodzone nagrodami pieniężnymi. Nagrody w konkursie zostały sfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach „Programu wsparcia dla turystyki- Edycja 2024”.

Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach malowania piaskiem prowadzonych przez Pana Mariana Pajdaka z Krakowa oraz bawić się na dmuchańcach, co dodatkowo umiliło czas najmłodszym uczestnikom festiwalu. Imprezie tradycyjnie towarzyszyli strażacy z OSP Dobra oraz patrol Policji. Stroną techniczną i nagłośnieniem zajmowała się firma Soundlight.

XI Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki” 2024 był pełen muzyki, tańca i tradycyjnych smaków, które pozwoliły uczestnikom poczuć ducha Beskidu Wyspowego. Impreza dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń zarówno mieszkańcom i turystom jak również samym artystom i wystawcom.

 

Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia wykonaych przez Pana Rolanda Mielnickiego