Przejdź do stopki

X Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej!

X Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej!

Treść

3 lipca 2022 roku na Stacji Kolejowej w Dobrej odbył się jubileuszowy X Galicyjski Piknik Kolejowy, którego specjalnym gościem był Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski. W spotkaniu uczestniczyli także: Grzegorz Biedroń - Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Mieczysław Uryga - Starosta Limanowski, Agata Zięba - Wicestarosta Limanowski, przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Limanowskiego oraz Czesław Szynalik - inicjator i pomysłodawca akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". Piknik uroczyście otworzył Jan Palki – Przewodniczący Rady Gminy Dobra i wieloletni pracownik Polskich Kolei Państwowych.

Tuż przed godziną 15.00 pod przewodnictwem Waldemara Domańskiego, dyrektora Biblioteki Piosenki Polskiej, podjęto próbę pobicia rekordu świata w ilości osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową. W tym roku był to utwór „Remedium” Maryli Rodowicz.

Głównym tematem dyskusji panelowych, w których brali przedstawiciele władz samorządowych i zaproszeni goście była obrona wartości kolei, jej tradycji i historii oraz możliwości utrzymania, modernizacji i rozwoju zabytkowej linii kolejowej na trasie Chabówka – Dobra.        

Wydarzenie powiązane było z przyjazdem zabytkowego pociągu w ramach projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej", zorganizowane przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Dużą atrakcją była możliwość przejazdu pociągiem na trasie Dobra - Chabówka z przystankiem w Mszanie Dolnej.

Piknik uświetniły występy Orkiestry Dętej OSP Dobra i Zespołu Ludowego Skrzydlanie.              
Organizatorem tegorocznej edycji było Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego,
we współpracy z Gminą Dobra oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dobrej. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Dobra.

Warto przypomnieć, że historia stacji kolejowej w Dobrej sięga roku 1884. Została zbudowana przez Austriaków  jako stacja na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przez lata służyła jako szlak komunikacyjno-towarowy. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia ta została zamknięta. Kilka lat temu dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie. Obecnie przejazdy pociągami „retro” wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Atutem  jest malownicza trasa kolejowa, która prowadzi terenami Galicji. Została ona okrzyknięta jedną z najpiękniejszych w Polsce.