W Gminie Dobra zakończyła się realizacja projektu „Stawiamy na EKOlogię”
Treść
W dniu 18.05.2022 r. w Gminie Dobra zakończyła się realizacja projektu pn „Stawiamy na EKOlogię” zainicjowanego w 2020 roku przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Najlepiej Razem” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Dobrej.
Stowarzyszenie pozyskało dofinansowanie na projekt ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Przyjazna Ziemia Limanowska”. Wartość projektu to kwota 59927zł.
W ramach projektu wykonano szereg działań związanych z ekologią: przeprowadzono kilka akcji sprzątania w terenie, happeningi , odbyły się imprezy plenerowe, prelekcje i konkursy o tematyce ekologicznej. Uczestnicy happeningów przeszli ulicami miejscowości na planty/deptak na których znajduje się „Serce na plastikowe nakrętki”. Skandowali ekologiczne hasła i namawiali mieszkańców do dbania o środowisko naturalne a napotkanym mieszkańcom wręczano materiały edukacyjne i ulotki propagujące ekologiczny styl życia. Głównym celem happeningu było uzmysłowienie mieszkańcom jak ważną kwestią jest dbanie o środowisko naturalne.
Uczestnicy warsztatów przygotowali również publikację „Moja czysta miejscowość” w której zawarte zostały ważne informacje o inicjatywach ekologicznych podejmowanych przez samorząd Gminy Dobra oraz działaniach uczestników projektu na terenie naszej miejscowości.
Aby poznać opinie na temat zachowań proekologicznych mieszkańców naszej miejscowości dokonano analizy odpowiedzi do pytań w ankiecie, udzielonych przez dorosłych oraz uczniów miejscowych szkół.
Najważniejsze wnioski:
- Ochrona środowiska jest dla wszystkich ważna.
- Udzielane odpowiedzi wskazują na znajomość zachowań proekologicznych.
- Stan środowiska naturalnego we własnej okolicy nie jest oceniony dobrze – świadczą o tym odpowiedzi o istnieniu dzikich wysypisk, spalaniu odpadów i wypalaniu traw.
- Młodzież bierze udział w organizowanych akcjach sprzątania okolicy i dba o swoje otoczenie podnosząc rozrzucone śmieci oraz zwracając uwagę tym, którzy śmiecą.
- Prawie wszyscy dorośli uważają, że należy przekazywać mieszkańcom więcej informacji na temat ekologii.
- Jest potrzeba tworzenia punktów skupu opakowań nadających się do recyklingu, wprowadzenia kaucji za opakowania.
- Aby zachęcić do segregowania odpadów należałoby obniżyć opłaty za wywóz śmieci segregowanych, należy także nakładać kary na tych, którzy zaśmiecają teren i zanieczyszczają powietrze.
- Bardzo ważny jest wniosek, który mówi o stworzeniu ogólnopolskiego systemu znakowania opakowań, aby nie było wątpliwości, w jaki sposób je segregować.
Uczestnicy projektu uważają, że nie trzeba dużo wiedzieć o ekologii, ale na pewno każdy może zrobić coś dobrego dla naszej planety
W efekcie projektu powstał również list uczniów do mieszkańców Gminy Dobra, który publikujemy poniżej.
Gratulujemy pomysłu, cierpliwości i zaangażowania a także dziękujemy za ekologiczne wspieranie samorządu Gminy Dobra.
Drodzy Mieszkańcy naszej wioski i szanowni Goście.
Prosimy was bardzo, nie wyrzucajcie śmieci do rowów, lasów, na brzeg rzeki bo szpecą one krajobraz i zatruwają otoczenie.
Jesteśmy uczniami tutejszej szkoły i dwa razy do roku sprzątamy naszą okolicę. Śmieci jednak powracają, nieraz w te same miejsca.
Powietrze jest zanieczyszczone dymem ze spalanych w piecu i na ogniskach śmieci - plastików, gumy, tworzyw sztucznych. Widzieliśmy nad łąkami dym ze spalanych traw i słyszeliśmy sygnały straży pożarnej, gdy strażacy jechali gasić rozprzestrzeniający się ogień.
Chcemy przypomnieć dorosłym, że o środowisko wszyscy muszą dbać.
Chcemy oddychać czystym powietrzem i chodzić na spacery do miejsc, gdzie nie będziemy oglądać nagromadzonych śmieci.
Dlatego jeszcze raz prosimy: bądźcie odpowiedzialni, segregujcie odpady i wyrzucajcie je do oznakowanych pojemników, nie palcie śmieci i tworzyw sztucznych.
Z wyrazami szacunku
Uczniowie