„Laboratia Przyszłości” w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Dobra
Treść
„Laboratoria Przyszłości” to rządowa inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Rady Ministrów, finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i realizująca jeden z postulatów „Polskiego Ładu”. W ramach tego przedsięwzięcia szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymały środki na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji, takich jak współpraca, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów czy znajomość nowych technologii.
Celem inicjatywy jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone
w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Wszystkie szkoły podstawowe prowadzone przez Gminę Dobra znalazły się wśród beneficjentów programu. Gmina Dobra otrzymała wsparcie finansowe na realizację projektu „Laboratoria przyszłości” w łącznej kwocie 363 600,00 zł. Środki przyznawane są w zależności od ilości uczniów w szkołach.
Wysokość wsparcia udzielonego szkołom podstawowym z terenu Gminy Dobra wyniosła:
- Szkoła Podstawowa im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej – 123 600,00 zł
- Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Chyszówkach – 30 000,00 zł
- Zespół Placówek Oświatowych w Jurkowie - 60 000,00 zł
- Szkoła Filialna im. Wincentego Pola w Półrzeczkach – 30 000,00 zł
- Zespół Placówek Oświatowych w Skrzydlnej - 60 000,00 zł
- Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży – 30 000,00 zł
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Wilczycach – 30 000,00 zł
Dzięki uzyskanemu wsparciu do szkół zostanie zakupiony nowoczesny sprzęt i urządzenia m.in.: drukarki 3D z akcesoriami, mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami, sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, oświetlenie, mikrofony), stacje lutownicze (do mikrokontrolerów).
Laboratoria przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.