PETYCJA W INTERESIE PUBLICZNYM W ZAKRESIE ZMIANY PRZEPISÓW PRAWA
Treść
Renata Sutor
ul. Rynek 8B
34-700 Rabka-Zdrój
e-mil: adwokatsutor@grnail.com
TEL: 575 364 664
|
Rabka-Zdrój, dnia 24 września 2019 r.
|
Wszystkie Urzędy Gmin, Powiatów, Województw
Kluby Poselskie, Premier Mateusz Morawiecki
PETYCJA
w interesie publicznym w zakresie zmiany przepisów prawa
Działając w imieniu własnym, na zasadzie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia li lipca 2014 roku o petycjach, składam niniejszą petycję w interesie publicznym i postuluję o zmianę przepisów art 89 § 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym w ten sposób, aby jego treść brzmiała: „Skargę nadzwyczajną może wnieść Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz, w zakresie swojej właściwości, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Dziecku, Rzecznik Praw Pacjenta, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy, Rzecznik Małych i średnich Przedsiębiorców i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także adwokat lub radca prawny reprezentujący w sprawie stronę, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy”.
Uzasadnienie
Obecnie przepis art 89 § 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym stanowi, że „Skargę nadzwyczajną może wnieść Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz w zakresie swojej właściwości, Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy,. Rzecznik Małych i średnich Przedsiębiorców i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów". Niemniej jednak taką skargę nie może złożyć ani adwokat, ani radca prawny ani rzecznik patentowy, Uważam, że to powinno się zmienić, tak aby mogli taką skargę napisać w imieniu swoich klientów zarówno adwokaci jak i radcowie prawni albo rzecznicy patentowi. Z mojego skromnego doświadczenia życiowego wynika, że prośby kierowane do tych podmiotów, którzy obecnie mogą taką skargę wnieść są odmowne, a co za tym idzie strona nie ma możliwości zaskarżenia orzeczenia sądu (prawa do sądu - art. 45 Konstytucji RP).
Takim prostym przykładem, który mogę podać jest sprawa podhalańska, która została upubliczniona na stronie internetowej https://suski.dlawas.info/wiadomosci/jak-sady-wydaja-wyroki-na-osobe-niezyjaca/cid,12224,a, gdzie po dokonaniu REFORMY WYMIARU SPRAWIELIWOŚCI, a w szczególności po reformie Sądu Najwyższego ten SĄD wydał nieważne orzeczenie, które nie zostało przez Prokuraturę Krajową zaskarżone nowym prawem – skargą nadzwyczajną do Sądu Najwyższego, a sądy niższej instancji wydawały orzeczenia na osobę nieżyjącą.
Bardzo proszę również o pomoc dziennikarza śledczego, który podejmie się upublicznienia na forum krajowym afery podhalańskiej, gdzie Sądy wydawały orzeczenia na osobę nieżyjącą, która ma trudniejszy aspekt niż afera w Warszawie. Dotyczy to nie tylko jednej sprawy.
Postuluje wszystkich do utworzenia związku zawodowego zawodów zaufania publicznego (dziennikarzy, adwokatów, radców prawnych, lekarzy, itp.) abyśmy byli solidarni w czasie, gdy kogo spotka, to co mnie spotkało, gdy jako adwokat broniłam osobą, gdzie Sądy wydawały orzeczenia na osobę nieżyjącą. W tym miejscu wyrażam zgodę na ujawnienie na stronie internetowej moich danych osobowych.
Z poważaniem
Renata Sutor
ADWOKAT