XXXII Rajd Turystyczny im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej

W dniach od 17 do 18 maja 2019 r. w Dobrej odbył się XXXII Rajd Turystyczny im. Leopolda Węgrzynowicza. Głównymi organizatorami Rajdu był Zarząd Oddziału i Komisja Młodzieżowa PTTK Ziemi Limanowskiej oraz Gmina Dobra. W tym roku w rajdzie udział wzięło 6 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu limanowskiego, w tym Szkoła Podstawowa nr 2 w Limanowej -dużyny Tukany i Pionierzy, Szkoła Podstawowa w Stróży z grupą Legion Pogromców Deszczu, Szkoła Podstawowa w Dobrej z grupą Pszukiwaczy Przygód i Szkoła Podstawowa w Rupniowie z drużynami Poszukiwacze Górskich Przygód i drużyną Sowy. Pogoda sprzyjała rajdowiczom, którzy wyruszyli 17 maja na wyznaczone trasy. Trasy Rajdu prowadziły szlakami Beskidu Wyspowego do mety, która znajdowała się w Dobrej. Celem Rajdu jest popularyzacja turystyki i krajoznawstwa wśród młodzieży szkolnej, uczczenie pamięci twórcy szkolnego ruchu turystyczno-krajoznawczego w Polsce prof. Leopolda Węgrzynowicza oraz rozwijanie współpracy międzyszkolnej.

Uczestnicy Rajdu mogli brać udział w różnych konkursach:
- Wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Patronie Rajdu,
- Na najciekawszą kronikę lub trofeum Rajdu,
- Wiedzy o bezpieczeństwie na trasach i zasad udzielania pierwszej pomocy,
- Piosenki turystycznej

Zwycięskie drużyny w poszczególnych konkursach otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy. W ogólnej punktacji drużyn i szkół brana była pod uwagę ilość uczestników, ich aktywność (udział w konkursach), zdyscyplinowanie i kultura na trasach i miejscach noclegowych. Tradycyjnie nocleg zapewniły szkoły z terenu Gminy Dobra: ZPO Jurków, ZSO Dobra oraz Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny i Schronisko na Śnieżnicy.

18 maja, sobota w Parku im. Małachowskich w Dobrej po godz. 11-stej rozpoczęło się oficjalne zakończenie z udziałem przedstawicieli Oddziału PTTK Ziemi Limanowskiej, w tym Prezesa Zbigniewa Oleksego, Jerzego Jurkowskiego, Elżbiety Mordarskiej, Barbary Kolarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej Urszuli Palki -Ranosz, Anny Majki z Urzędu Gminy Dobra a także wszystkich rajdowiczów. Drużyny zebrały się w parku, mogły zjeść pyszny posiłek przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej. Po krótkim powitaniu zgromadzonych i przedstawieniu najważniejszych informacji z życia Patrona Rajdu, twórcy szkolnego ruchu turystyczno-krajoznawczego w Polsce, zostały ogłoszone wyniki konkursów i wręczone nagrody. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom oraz upominki. Tradycyjnie na twarzach rajdowiczów malował się uśmiech i zadowolenie.