Budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

UE
W Dobrej powstanie PSZOK- czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Wszystko za sprawą dotacji, jaką gmina Dobra pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Dofinansowanie w wysokości 809 828,96 zł pozwoli na budowę punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. W ramach projektu przewiduje się zaprojektowanie i wykonanie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w miejscowości Dobra. PSZOK ma powstać na działce 5138/13, w sąsiedztwie istniejącej oczyszczalni ścieków. Do powstałego PSZOK-u mieszkańcy będą mogli oddawać takie odpady jak m.in: odpady wielkogabarytowe- meble, odpady wielkogabarytowe- metal, opony, odpady zielone, biodegradowalne, odpady ulegające biodegradacji, papier, szkło, tworzywa sztuczne, odzież, tekstylia, sprzęt elektroniczny i elektryczny (tj. sprzęt audiowizualny, monitory, telewizory, CD, DVD, telefony, komputery, drukarki, maszyny do pisania opiekacze, testery, maszyny do szycia, lodówki, zamrażarki, pralki, piekarniki elektryczne, grzejniki elektryczne), odpady niebezpieczne, odpady betonu, gruzu ceglanego, usunięte tynki, tapety okleiny, pozostałe odpady budowlane.
Projekt obejmuje ponadto prowadzenie działań mających na celu podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców, w tym m.in.: organizacja konkursów z nagrodami dla uczniów, organizacja lekcji tematycznych, druk i dystrybucja materiałów edukacyjnych, ulotek, broszur.
Celem ogólnym projektu jest poprawa stanu środowiska poprzez ograniczenie negatywnego oddziaływania odpadów komunalnych na terenie Gminy Dobra. Budowa Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przyczyni się do osiągnięcia celu ogólnego, istotnego z punktu widzenia środowiska naturalnego, społeczeństwa i regionu objętego oddziaływaniem inwestycji
w kategoriach długoterminowych. Celem bezpośrednim projektu jest natomiast budowa PSZOK
w miejscowości Dobra, Gminie Dobra, który umożliwi odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców, a w dalszej kolejności przekazanie ich do sortowni i dalsze zagospodarowanie zgodnie
z przeznaczeniem.