Przejdź do stopki

1 lipca wyszła w życie uchwała antysmogowa!

1 lipca wyszła w życie uchwała antysmogowa!

Treść

1 lipca wyszła w życie uchwała antysmogowa!
 
Przepisy uchwały antysmogowej weszły w życie 1 lipca. Wprowadzają one m.in. całkowity zakaz spalania mułów i flotów węglowych w piecach i kominkach na terenie całego województwa małopolskiego.
W styczniu tego roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.  Jest to pierwsza regulacja w Polsce, która na poziomie całego województwa wprowadza standardy emisji dla kotłów i kominków dopuszczonych do użytkowania oraz eliminuje spalanie paliw złej jakości. Jednocześnie to drugi krok, po przyjęciu w styczniu 2016 roku uchwały zakazującej stosowania paliw stałych w Krakowie, do szybkiej poprawy jakości powietrza w całej Małopolsce.
Uchwała zakłada stopniowe wdrażanie przepisów, które w pierwszej kolejności ograniczą powstawanie nowych źródeł emisji, a w perspektywie do roku 2023 wyeliminowane zostaną wszystkie kotły nie spełniające norm emisji.
 
Co się zmieni?
 
  1. Jeśli budujesz dom lub chcesz wymienić urządzenie grzewcze, od 1 lipca musisz instalować nowoczesne urządzenia spełniające wymogi ekoprojektu. Kotły na paliwa stałe powinny posiadać automatyczny podajnik paliwa bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego ( z wyjątkiem kotłów zagazowujących drewno).
  2. NIE WOLNO spalać mułów i flotów węglowych, czyli paliw, gdzie drobnego węgla kamiennego lub brunatnego (ziarno 0-3 mm) jest więcej niż 15%, a także drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20% (drewno przed spalaniem powinno być sezonowane minimum 2 lata).
  3. Jeśli posiadasz kocioł na drewno lub węgiel, który nie spełnia wymogów minimum 3 klasy, do końca 2022 roku musisz go wymienić.
  4. Jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 to musisz go wymienić do końca 2026 roku.
  5. Jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno klasy 5 możesz go używać bezterminowo.
  6. W przypadku pieców i kominków od 1 stycznia 2023 roku będzie dopuszczone tylko używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinny być zapisane w dokumentacji technicznej lub instrukcji kominka lub pieca. Urządzenia grzewcze niespełniające tych wymagań, muszą zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu, np. ekofiltry.
Uchwała nie wprowadza żadnych zmian ani ograniczeń dla mieszkańców, korzystających z ekologicznego ogrzewania:  gazu, oleju, ogrzewania elektrycznego lub pompy ciepła.