"Letnie Koncerty kameralne"
Treść
Koncert Con Passione w dniu 26 czerwca 2010 rozpoczął cykl Letnich koncertów muzyki kameralnej w Dobrej. Było to wyjątkowe wydarzenie,umożliwiające delektowanie się muzyką poważną w zabytkowym kościele w Dobrej bez konieczności wyjazdu do Krakowa.Stało się to możliwe dzięki pomysłowi Dominiki Adamek - studentki Akademii Muzycznej w Krakowie,ktora zachęcila do występu w Dobrej swoje koleżanki i kolegów z Akademii. Con Passione to znaczy z pasją w dosłownym slowa znaczeniu i z taką werwą młodzi muzycy zagrali.Orkiestra powstała w marcu 2009 roku z inicjatywy Joanny Ślusarczyk, która jest obecnie studentką V roku Teorii Muzyki oraz II roku Dyrygentury Symfonicznej pod opieką profesora Rafała Delekty na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest stypendystką między innymi: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso, a także Gminy Zabierzów. Od 2008 roku uczestniczy w dyrygenckich kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy dyrygenta - maestro Gabriela Chmurę, a na przełomie listopada i grudnia 2009 roku została wybrana jako dyrygent do uczestnictwa w Międzynarodowym Festiwalu International Copernicus Music Festiwal w Londynie, gdzie uczestniczyła w kursach prowadzonych przez znakomitego dyrygenta Collina Mettersa z Royal Academy of Music oraz występowała na koncercie z międzynarodową orkiestrą symfoniczną. Współpracowała także z orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie i Orkiestrą Symfoniczną Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie.xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
W koncercie wzięło udział także dwóch solistów Dominika Olszewska i Marek Polański.
Dominika Olszewska jest absolwentką Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Ewy. Szubry-Jargoń. Wielokrotnie brała udział w makroregionalnych przesłuchaniach oraz w międzynarodowych skrzypcowych kursach mistrzowskich, m.in w Łańcucie, gdzie współpracowała z takimi profesorami jak m.in. Adam Kostecki, Robert Szreder czy Serpan Lupu. W roku 2008/2009 studiowała w Mediolanie w Conservatorium di Verdi, ucząc się u znakomitego profesora Silvio Moscatelliego. W 2008 roku zajęła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Castellena di Frotte (Włochy). Współpracowała z takimi orkistrami jak: Filharmonia Krakowska, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra Soave. Koncertowała w kraju i za granicą zarówno jako solistka, jak i z zespołami kameralnymi i orkiestrami m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Holandii, Belgii, Kanadzie.. Jest założycielką kwartetu fortepianowego z którym pracuje nad nagraniem płyty z tangami argentyńskimi.
Obecnie współpracuje także z teatrem muzycznym " Gardzienice", oraz z Krakowską Operą Kameralną.
Marek Polański jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie skrzypiec u prof. Wiesława Kwaśnego. Doskonalił swoje umiejętności w Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst Mannheim, w klasie Prof. Romana Nodela. Jest laureatem licznych nagród, m.in: I nagrody Konkursu Telewizji Polskiej S.A. "Dolina Kreatywna", I nagrody Konkursu Młodych Instrumentalistów w Krakowie, II nagrody na Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze. Jest stypendystą: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rady Miasta Krakowa, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso oraz podopiecznym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.W kwietniu 2010 roku zwyciężył w konkursie Primus Inter Pares Expert, organizowanym przez Zrzeszenie Studentów Polskich na najlepszego studenta Rzeczpospolitej Polskiej w kategorii ARTYSTA. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez najwybitniejszych Profesorów z Polski i zagranicy, takich jak: Roman Lasocki, Grigorij Zhyslin, Jadwiga Kaliszewska, Konstanty Andrzej Kulka. Koncertował w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Finlandii i Rumunii. Obecnie Pełni funkcję koncertmistrza Orkiestry IN ANTIS oraz Kameralnej Orkiestry Smyczkowej.
ROGRAM KONCERTU
Jan Sebastian Bach Koncert na dwoje skrzypiec d- moll; H.M. Górecki Trzy utwory w dawnym stylu; M. Karłowicz Serenada na smyczki, W. Kilar Orawa ;D. Szostakowicz - Symfonia kameralna cz.2
Kolejny II koncert z cyklu Letnie koncerty kameralne w Dobrej, który odbył się 10 lipca 2010 w Dobrej w zabytkowym, drewnianym Kościele pod wezwaniem ŚŚ Szymona Tadeusza Judy Apostołów- zgromadził - mimo lipcowego upału - liczną publiczność. Pomysłodawczyni i kierownik artystyczny cyklu Letnich koncertów kameralnych w Dobrej - Dominika Adamek- umiejętnie skonstruowała program koncertu i wykorzystała uroczystości z okazji odpustu Matki Boskiej Szkaplerznej do promocji muzyki poważanej i walorów akustycznych oraz artystycznych zabytkowej Świątyni. Motywem przewodnim koncertu były najpiękniejsze melodie do słów pozdrowienia anielskiego Ave Maria. Głos sopranu Urszuli Palka-Ranosz z żywym dźwiękiem instrumentów smyczkowych kwartetu smyczkowego Quatrofonia z Krakowa sprawił przyjemność i zaskoczył inną formą modlitwy.
Wysłuchano utworów włoskiego kompozytora Gulia Cacciniego i Carlsa Gounoda oraz Luigi Cherubiniego oraz Giuseppe Verdiego. Solistka zaśpiewała również Arie Rejoice Greatly ze słynnego oratorium Mesjasz - Georga Friedricha Haendla.
Takie utwory kameralne na kwartet smyczkowy zagrane przez Quatrofonia jak znana Aria na strunie g z III suity orkiestrowej D-dur Jana Sebastiana Bacha, Canon D-dur Johana Pachelbela oraz kwartet smyczkowy G-moll Edwarda Griega jeden z najczęściej grywanych utworów muzyki kameralnej -zachwyciły bogactwem rozmaitych rodzajów brzmień..
Zespół wykonał także czarujące preludium Dziewczyna o włosach jak len Clauda Debussyego. Na bis zespół przygotował muzyczną niespodziankę i wykonał piosenkę z filmu Czarnoksiężnik z Krainy OZ Over The Rainbow
Koncert w wykonaniu 5 młodych kobiet (w tym 2 dobrzanki ) był ciekawy, dostępny dla każdego, kto chciał skorzystać z obcowania z muzyką poważną. Osoby, które nie miały dotąd styczności z tego rodzaju muzyką, słuchały do końca dziwiąc się, że to jest piękne.
Wykonawcy:
Urszula Ranosz - Palka absolwentka (2009) Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie w klasie prof. Bożeny Betlej. Brała udział w kursach wokalnych u prof. Elsnera z Hochschule fur Music z Drezna w Dusznikach Zdroju. Podczas studiów występowała w koncertach prezentujących dokonania Wydziału Wokalnego, m.in. Żart w operze, Viva Mozart - zaczarowany świat opery, Najpiękniejsze sceny operowe, W salonie Marcelli Sembrich Kochańskiej oraz w koncertach poza macierzystą uczelnią. W 2008 roku wzięła udział we wspólnym projekcie warszawskich Akademii: Muzycznej, Teatralnej i Sztuk Pięknych, zatytułowanym Sceny z buntu żaków, który został wystawiony w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie w reżyserii Adama Biernackiego pod batutą Łukasza Borowicza. Obecnie współpracuje z Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka.
Kwartet smyczkowy Quatrofonia tworzą grające ze sobą od wielu lat studentki i absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie: Joanna Winiarczyk, Dominika Adamek, Urszula Lechowicz i Kinga Staniszewska. Jego brzmienie docenił m.in. Joachim Mencel, który zaprosił członkinie kwartetu do udziału w sesji nagraniowej płyty Ewy Bem Kakadu. Kwartet ma na swoim koncie występy z: New Life 'M, Arka Noego, Dzieci z Brodą, Brathanki, Malina Kowalewski Band, czy legendarną amerykańską formacją Cosmosamatics. Artystki przyczyniły się do utworzenia Krakowskiej Orkiestry Kameralnej Dell'Arte wchodząc jednocześnie w jej skład. Kwartet jest także członkiem zespołu KapBand, promującego muzykę chrześcijańską.
Występują także z polskimi i międzynarodowymi orkiestrami m.in. Orkiestra Akademii Beethowenowskiej, World Youth Orchestra, Icon Orchestra, Sinfonietta Cracovia. Brały udział w koncertach organizowanych przez Telewizje Polską, podczas których współpracowały z takimi gwiazdami jak: Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Mezo, Kasia Wilk, Olga Bończyk, Małgorzata Szarek, Małgorzata Kożuchowska, Brian Allan, czy Alicja Bachleda- Curuś.
Kolejny Koncert III z cyklu Letnich koncertów kameralnych odbędzie się 14 sierpnia 2010 roku o godz. 19.00. Gościć będziemy krakowski zespół The Willows Revival Singers wykonujący muzykę z gatunku negro spirituals and gospel songs..