Przejdź do stopki

Budowa przydomowej oczyszczalni

Treść

    I.        Podstawa prawna

  1. Art. 152-153, art. 378 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
  2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia.
  3. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych.

 II.        Czego dotyczy usługa?

  1. wydania informacji o możliwości budowy przydomowej oczyszczalni ścieków
  2. zgłoszenia eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3/dobę

III.        Wymagane dokumenty

  1. wniosek w sprawie wydania informacji o możliwości budowy przydomowej oczyszczalni ścieków
  2. wniosek w sprawie zgłoszenia eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3/dobę oraz
  • inwentaryzacja geodezyjna wykonanej oczyszczalni ścieków (mapa).
  • opis zasad działania przydomowej oczyszczalni ścieków, szkice sytuacyjne przydomowej oczyszczalni ścieków (projekt).

IV.        Osoba prowadząca

Referat Gospodarki Komunalnej
Ochrona Środowiska

34-642 Dobra 233
(pok. Nr 104 – I piętro)
Anna Jawor
email: anna.jawor@gminadobra.pl
tel. 18 33 30 020 wew. 134

   V.         Warto wiedzieć

Zgłoszeniu podlegają oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m³ na dobę, wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód. Eksploatujący oczyszczalnię jest zobowiązany do dokonania zgłoszenia przed rozpoczęciem jej eksploatacji. Do rozpoczęcia eksploatacji oczyszczalni można przystąpić, jeżeli organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Oczyszczalnię objętą obowiązkiem zgłoszenia w okresie, gdy jest już ona eksploatowana, prowadzący ją jest obowiązany zgłosić w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym została ona objęta tym obowiązkiem. Eksploatujący jest obowiązany przedłożyć organowi właściwemu do przyjęcia zgłoszenia informację o rezygnacji z rozpoczęcia albo zakończenia eksploatacji, lub informację o zmianie danych ze zgłoszenia. Zgłoszenia takiego należy dokonać w terminie 14 dni od dnia rezygnacji z podjęcia działalności albo zaprzestania działalności lub zmianie danych.

VI.        Dodatkowe informacje

  1. Karę za brak zgłoszenia określa art. 342 POŚ który mówi "Kto, będąc obowiązany na podstawie art. 152 do zgłoszenia informacji dotyczących eksploatacji instalacji, nie spełnia tych obowiązków lub eksploatuje instalację niezgodnie ze złożoną informacją, podlega karze grzywny."
  2. Na podstawie art. 361 POŚ postępowanie w tych sprawach toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.