Rozbudowa systemu wodno-kanalizacyjnego w Gminie Dobra w latach 2018-2024

Najważniejsze zrealizowane projekty to:

• Rozbudowa systemu wodno-kanalizacyjnego w gminie Dobra etap III

Inwestycja swoim zasięgiem obejmowała głównie obszar Jurkowa i Dobrej. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 6,2 mln zł, z czego ponad 3,5 mln zł to dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Efektem projektu jest 5,26 km nowej sieci kanalizacyjnej w miejscowości Jurków, dzięki której 84 budynki mieszkalne zostały wyposażone w możliwość przyłącza kanalizacyjnego. Drugim aspektem projektu była budowa sieci wodociągowej o długości prawie 21 km w Jurkowie i Dobrej.

• Rozbudowa systemu wodno-kanalizacyjnego w gminie Dobra etap IV

Całkowita wartość tego projektu wyniosła ponad 5,8 mln zł. Kwota dofinansowania otrzymanego z RPO Małopolska to 3,3 mln zł, natomiast wkład własny Gminy Dobra wyniósł ponad 2,5 mln zł. Przedmiotem inwestycji była budowa kanalizacji sanitarnej odprowadzającej ścieki z budynków położonych w miejscowości Dobra na osiedlach: Drożdże, Noworolniki, Kutry, Ćwiesie, Biernaty, Chochoły i Rybki o łącznej długości ok. 11,5 km. Wykonana sieć kanalizacji sanitarnej została włączona do istniejącej sieci doprowadzającej ścieki do oczyszczalni w Dobrej.

Drugą częścią inwestycji była budowa sieci wodociągowej w miejscowościach Dobra i Porąbka oraz przebudowa istniejącej sieci wodociągowej wybudowanej w latach 70-tych w Dobrej. Łączna długość sieci to ok. 13,75 km. W ramach przebudowy istniejącej infrastruktury wodociągowej wykonano również: przebudowę sieci wodociągowej magistralnej, rozdzielczej i sieci wodociągowej łączącej istniejący zbiornik wyrównawczy z ujęciem wody. Sieć została wyposażona w system monitoringu poziomu wody w zbiornikach, ciśnienia i przepływu wody oraz powiadomienia o  nadmiernym ubytku wody.

• Rozbudowa systemu wodno-kanalizacyjnego w gminie Dobra etap IV poza aglomeracją

Tereny objęte tym projektem to: Jurków, Półrzeczki, Chyszówki, Dobra, Porąbka, Gruszowiec, Stróża, Skrzydlna i Przenosza. Koszt robót budowlanych, nadzoru inwestorskiego oraz dodatkowych opłat to ok. 6,6 mln zł. Projekt był dofinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w kwocie ponad 1,8 mln zł oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie prawie 2,5 mln zł.

• I etap rozbudowy oczyszczalni ścieków w Dobrej – budowa zbiornika retencyjnego

W celu dalszej rozbudowy sieci kanalizacyjnej koniecznym jest rozbudowa oczyszczalni ścieków w Dobrej. W 2023 roku zrealizowano pierwszy etap inwestycji jakim była budowa zbiornika retencyjnego o pojemności około 150m3, której wartość wyniosła prawie 600 tys. zł. Aktualnie Gmina Dobra oczekuje na środki finansowe, dzięki którym możliwa będzie kontynuacja rozbudowy oczyszczalni ścieków polegająca na zwiększeniu jej przepustowości.

Sukcesywnie zlecane są projekty budowlane mające na celu uzyskanie decyzji i zgłoszeń do dalszej rozbudowy infrastruktury wodociągowej. Są to miedzy innymi: projekt budowy kanalizacji w Chyszówkach, wodociągu Nr 2 w Półrzeczkach oraz duży zakresowo projekt budowy oczyszczalni ścieków, budowy kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w rejonie Skrzydlnej i Przenoszy.

Obecnie gmina jest w trakcie procedowania zamówienia publicznego na realizację kolejnych odcinków sieci wodociągowej i  kanalizacyjnej w Dobrej, Porąbce, Skrzydlnej i Woli Skrzydlańskiej. Na realizację będzie czekał projekt kanalizacji w Jurkowie (oś. Krawce,  Siciarze, Kuligi) i Chyszówkach (oś. Smolenie, Tracze, Biedówka).

Osobnym zagadnieniem jest budowa przyłączy, które zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa są pokrywane przez odbiorców. Dotychczas Gmina Dobra dofinansowała budowę przyłączy kanalizacyjnych poprzez dopłatę do kosztów materiału dla przyłączy długości powyżej 10 metrów, natomiast dla przyłączy długości powyżej 30 metrów również koszty wykonania. Tego typu wsparcie dla odbiorców indywidualnych realizowane jest zwykle po zakończeniu inwestycji liniowej i jest ograniczone w czasie, po to by  efekt ekologiczny był jak największy.