Przejdź do stopki

Zakończono realizację projektu pn. „Wymiana źródeł ciepła w Gminie Dobra-kontynuacja”

Zakończono realizację projektu pn. „Wymiana źródeł ciepła w Gminie Dobra-kontynuacja”

Treść

W związku z zakończeniem realizacji projektu „Wymiana źródeł ciepła w Gminie Dobra - kontynuacja” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 poddziałanie 4.4.2 Obniżenie poziomu niskiej emisji- SPR informujemy, że okres trwałości projektu obowiązuje do dnia 05.12.2028 r.

Obowiązki Inwestora przez okres trwałości projektu, wynikające z podpisanej Umowy w ramach zrealizowanej Inwestycji:

  • Zapewnienie przedstawicielom Gminy oraz przedstawicielom Instytucji Zarządzającej RPO WM dostępu do nieruchomości, w celu przeprowadzenia kontroli, w szczególności w zakresie wypełnienia przez Inwestora zobowiązań wynikających z Umowy.
  • Inwestor nie może dokonywać zmian i przeróbek zamontowanych urządzeń i instalacji oraz nie może zamontować innego źródła ciepła bez pisemnej zgody Gminy.
  • Inwestor jest zobowiązany do utrzymywania zamontowanych urządzeń i instalacji w dobrym stanie, dokonując niezbędnych napraw, konserwacji i przeglądów.
  • W przypadku zbycia nieruchomości lub utraty podstawy prawnej do korzystania z nieruchomości Inwestor zobowiązany jest do dokonania cesji praw i obowiązków wynikających z zawartej z Gminą Umowy, na rzecz nowego podmiotu uprawnionego do korzystania z nieruchomości oraz niezwłocznego powiadomienia Gminy o dokonaniu zbycia.

W ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła w Gminie Dobra - kontynuacja” zostały przeprowadzone 2 termomodernizacje budynków oraz wymieniono 53 stare,  nieekologiczne źródła ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych. Możliwa była wymiana wyłącznie pieca węglowego  na kocioł na paliwo gazowe lub biomasę. Zamontowano 31 kotłów gazowych i 22 kotły na biomasę.

Dodatkowo przeprowadzono 2 konkursy ekologiczne wśród uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Dobra z klas 1-4 oraz z klas 5-8, a także zorganizowane zostały zajęcia teoretyczno-praktyczne, w których wzięli udział uczniowie klas I-III oraz IV-VII.

Ponadto odbyły się 3 spotkania w Urzędzie Gminy w Dobrej, w Zespole Placówek Oświatowych w Jurkowie oraz w Domu Ludowym w Przenoszy, na które zostali zaproszeni wszyscy zainteresowani tematem obniżenia niskiej emisji. Tematem spotkań było: Czyste powietrze = czyste sumienie.

Całkowita wartość projektu wyniosła 817 120,29 zł, ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 sfinansowano w kwocie 804 553,90 zł.