Prace konserwatorskie pomnika ofiar II wojny światowej w Dobrej - 3 etap

W dniu 13 listopada 2023 r. odebrano III etap prac konserwatorskich przy pomniku ofiar II wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Dobrej. Prace konserwatorskie poległy na konserwacji powierzchni ścian pomnika w części tylnej i dwóch bocznych z uwzględnieniem wymiany fugi i piaskowaniem kamienia, uzupełnieniu w naturalnym kamieniu brakujących fragmentów pomnika (część dolna) oraz oczyszczenie terenu w tylnej części pomnika, kompleksowej konserwacji elementów metalowych tj. dwóch krat oraz krzyża.

Prace konserwatorskie prowadził uprawniony konserwator zabytków Pan Stanisław Strzelczyk.

Całkowity koszt robót wyniósł 23 300,00 zł.

Gmina Dobra pozyskała 12 000,00 zł w formie dotacji celowej z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci historycznej”, natomiast kwotę 11 300,00 zł zabezpieczyła jako wkład własny.

Rezultatem zadania jest zachowanie dla przyszłych pokoleń cennego elementu historycznego Gminy Dobra oraz jego treści historycznej, będącej czynnikiem budowania lokalnej tożsamości.

Efektem prac konserwatorskich jest zabezpieczenie i utrwalenie pomnika, zahamowanie procesów jego destrukcji oraz utrzymanie obiektu we właściwym stanie.