105. Rocznica Odzyskania Niepodległości w Gminie Dobra

11 listopada na Przełęczy Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Chyszówkach jak co roku oddano hołd bohaterom walczącym o wolność polskiego narodu. Tegoroczne obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości uświetnił koncert melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Dobrej i ze Słopnic, występ uczniów Szkoły Podstawowej i Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dobrej, jak również doniosłe odegranie Hymnu Narodowego.
Wartę honorową przy pomniku pełnili uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku, a licznie przybyłe delegacje w hołdzie poległym złożyły kwiaty i znicze.
Zwieńczeniem obchodów była Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. dr Tadeusz Piwowarski, a homilię wygłosił ks. Kanonik Jan Zając.
Nie zabrakło również okolicznościowego wystąpienia Wójta Gminy Dobra, który szczególnie podkreślał potrzebę krzewienia wartości patriotycznych w młodych pokoleniach Polaków, przede wszystkim kształtowania i rozwijania poczucia patriotyzmu lokalnego.

Uroczystość została zorganizowana przez Gminę Dobra, Gminę Słopnice, Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej i Parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie.
Więcej zdjęć na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej, pod linkiem https://gok.gminadobra.pl/n,swietowalismy-105-rocznice-odzyskania-niepodleglosci

Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o śp. dr Wandzie Półtawskiej, która od wielu lat zaszczycała Nas swoją obecnością podczas Obchodów Narodowego Święta Niepodległości na Przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego w Chyszówkach, a w ostatnich latach życia była szczególnie związana z Limanowszczyzną. Dr Wanda Półtawska była lekarką, doktorem nauk medycznych i specjalistką w dziedzinie psychiatrii, profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologicznej oraz działaczką antyaborcyjną, działaczką społeczną, więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, bliską przyjaciółką Jana Pawła II i przede wszystkim ogromną patriotką. Zmarła 25 października 2023 roku w Krakowie (2 listopada skończyłaby 102 lata).