KOMPONENT REGIONALNY Priorytet VII POKL Podziałanie 7.1.1

28 września 2007 r. Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie przyjęcia do realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, który jest jednym z programów operacyjnych służących realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce. Program Operacyjny Kapitał Ludzki finansowany w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz w 15 proc. ze środków krajowych. Całość kwoty, jaką przewidziano na realizację Programu, wynosi prawie 11,5 mld euro, w tym wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro a pozostałą część stanowią środki krajowe. Celem głównym Programu jest: wzrost zatrudnienia i spójności społecznej. Do osiągnięcia tego celu przyczynia się realizacja sześciu celów strategicznych, do których należą: - Podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo - Zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego - Poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce - Upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia przy równoczesnym zwiększeniu jakości usług edukacyjnych i ich silniejszym powiązaniu z potrzebami gospodarki opartej na wiedzy - Zwiększenie potencjału administracji publicznej w zakresie opracowywania polityk i świadczenia usług wysokiej jakości oraz wzmocnienie mechanizmów partnerstwa - Wzrost spójności terytorialnej. Program składa się z dziesięciu priorytetów, z których dwa adresowane są w części lub całości do instytucji pomocy społecznej oraz do organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą społeczną: Priorytet I – Zatrudnienie i integracja społeczna – realizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewiduje m.in. realizację celu na rzecz Wzmocnienie instytucji pomocy społecznej i budowa partnerstwa na rzecz integracji społecznej, Priorytet VII – Promocja integracji społecznej – realizowany przez samorządy województw przewiduje m.in. poprawę dostępu do rynku pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dokumentem uzupełniającym i uszczegółowiającym Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest Szczegółowy Opis Priorytetów PO KL. Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów PO KL - Priorytet VII - Promocja integracji społecznej, składa się z trzech działań: 1. Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji 2. Działanie 7.2. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej 3. Działanie 7.3. Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji Działanie 7.1. składa się z trzech poddziałań - w ramach, których realizowane są projekty systemowe dla ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie i regionalnego ośrodka polityki społecznej. Poddziałania wskazują iż projekty systemowe powinny być realizowane zgodnie z Zasadami wdrażania projektów systemowych.