Ogólnopolska Inauguracja Jubileuszu Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości

9 grudnia, w sobotę, przed Szkołą Podstawową w Stróży, prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda odsłoni tablicę upamiętniającą Pierwszą Oficerską Szkołę Związku Strzeleckiego oraz zainauguruje ogólnopolski program edukacyjny związany ze stuleciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prezydentowi towarzyszyć będą Pani Premier, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Minister Edukacji Narodowej.

Przypomnijmy, że właśnie tu, w Beskidzie Wyspowym, w naszej gminie, w wiosce Stróża w lipcu 1913 r. rozpoczął się kurs oficerski przyszłych kadr wojska, które miało się bić o wolną Polskę. Tu umiejętności oficerskie zdobyła kadra Legionów Polskich, dwóch późniejszych marszałków, dwóch generałów broni, 12 generałów dywizji, 14 generałów brygady, sześciu pułkowników II Rzeczypospolitej. Kadra niepodległości. Byli wśród nich wojewodowie, ministrowie i premierzy. Był wśród nich Józef Piłsudski. Każdy z nich dostał zaprojektowaną przez Kazimierza Przerwę-Tetmajera blaszaną odznakę Parasol, którą nosili jak największe wyróżnienie...

W II Rzeczpospolitej pamiętano o tym miejscu. We dworze, w którym powstała szkoła, w 1933 r. ufundowano specjalną tablicę, odbywały się tu spotkania legionistów. W PRL miejsce zostało skazane na zapomnienie. Tablicę kazano odkuć, potrzaskać i wrzucić do rzeki. Dzięki mieszkańcom Stróży kawałki tablicy pozbierano, pieczołowicie przechowano, a w 1989 r. tablica wróciła do szkoły. Nauczyciele i uczniowie pamiętają o przeszłości miejsca.

Uroczystość, która się odbędzie to hołd dla tych, którzy przynieśli nam wolność po 123 latach niewoli, ale także dla tych wszystkich, którzy przechowują i kultywują pamięć o niepodległościowym czynie.

Społeczność wsi Stróża
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego – Dorota Spyrka