Przejdź do stopki

Zasady postępowania w sprawie o zaliczki alimentacyjne

Treść

Komornik po stwierdzeniu bezskuteczności prowadzonego postępowania egzekucyjnego kieruje wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z zaświadczeniem o bezskuteczności prowadzonego postępowania egzekucyjnego oraz o wysokości wyegzekwowanego świadczenia alimentacyjnego. xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Prawo do zaliczki ustala się począwszy od miesiąca, w którym został złożony u komornika sądowego wniosek wraz z wymaganą dokumentacją, do końca okresu zasiłkowego.

Przy ubieganiu się o przyznanie zaliczki alimentacyjnej kryterium dochodowe na osobę w rodzinie nie może przekroczyć kwoty 583,00 zł netto.

W przypadku zmiany: liczby członków rodziny, urodzenia dziecka, rozwodu, śmierci świadczeniobiorcy/dłużnika lub członka rodziny, wyjazdu członka rodziny poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, pobytu w placówce zapewniającej całodobowe utrzymanie, zawarcia związku małżeńskiego, zaprzestania uczęszczania do szkoły, umorzenia postępowania wobec dłużnika alimentacyjnego, całkowitej skuteczności egzekucji alimentów od dłużnika, zmiany wysokości zasądzonych alimentów, uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności lub w przypadku zaistnienia innych okoliczności mających wpływ na prawo do zaliczki alimentacyjnej – należy niezwłocznie fakt ten zgłosić do Ośrodka Pomocy Społecznej.

W przypadku uzyskania w bieżącym okresie zasiłkowym przez członka rodziny dochodu, do dochodu rodziny dodaje się miesięczną kwotę dochodu uzyskanego przez członka rodziny. Zmiana ta wpływa na uprawnienia do zaliczki alimentacyjnej.

Postępowanie w sprawie o przyznanie zaliczki alimentacyjnej na wniosek osoby, która nie ma miejsca zamieszkania, wszczyna właściwy organ gminy lub miasta właściwy ze względu na miejsce jej czasowego pobytu. Do wniosku dołącza się dokument potwierdzający tymczasowe zameldowanie lub potwierdzenie zamieszkania w miejscu pobytu.

 

Organ właściwy wierzyciela po upływie kwartału dokonuje rozliczenia pomiędzy wypłaconą zaliczką a wyegzekwowanym przez komornika świadczeniem alimentacyjnym. Wysokość zaliczki w następnym kwartale stanowi różnicę pomiędzy świadczeniami alimentacyjnymi, a wysokością wyegzekwowanego świadczenia alimentacyjnego.

 

Organ właściwy wierzyciela wstrzymuje wypłatę zaliczki:

- w przypadku odmowy udzielenia organowi właściwemu wierzyciela informacji mających wpływ na wypłatę zaliczki lub podania informacji nieprawdziwych;

- w przypadku odmowy udzielenia komornikowi sądowemu przez osobę uprawnioną do zaliczki lub jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego informacji mających wpływ na skuteczność egzekucji lub podania informacji nieprawdziwych.

POWYŻSZE ZASADY OBOWIĄZUJA DO 30 WRZEŚNIA 2008 R.